Echipa lui Alexa, la primul succes în deplasare: 2-1 la Buzău

3532 afişări
19 Sep 2015 - 5:15:09 PM

Rapid a obţinut în această dimineaţă, pe stadionul Gloria din Buzău, prima victorie în deplasare din acest sezon, 2-1 (1-0), în compania formaţiei locale, şi s-a instalat pe locul I al seriei I a Ligii a II-a, la egalitate de puncte, 9, cu Dacia Unirea Brăila.

bucurie

Pe o vreme călduroasă, care a influenţat evident randamentul celor două echipe, trupa antrenată de Dan Alexa a dominat prima parte a meciului, ratând două ocazii imense, prin Cioablă (15 – singur în 6m, doar cu portarul în faţă, după ce Luque ţintise bara, din afara careului) şi apoi dintr-o bulibăşeală colectivă (44-doi, trei rapidişti n-au putut trimite în poartă, din câţiva metri). A venit însă cel de-al treilea minut de prelungire a primei reprize, când Răzvan Trandu, a şutat de pe la 25-30 m de poartă, din lateral dreapta, direct în vinclul porţii buzoiene, în diagonală! Într timp, ghinionistul Alexa fusese forţat să facă deja două schimbări, după ce pierduse fundaşii de picior stâng, cehul Josl şi italianul Grassi, din motive medicale, cel de-al doilea urmând, se pare, să lipsească o perioadă ceva mai lungă (entorsă de gleznă).

Jocul a scăzut în intensitate după pauză, iar fazele de poartă au devenit extrem de rare. Suspansul s-a iscat în final. Pe o imprudenţă a lui Avrămia, buzoienii au obţinut în min. 87 o lovitură de pedeapsă, fructificată de Răduca (1-1), pentru ca, exact în ultimul minut de joc, Trandu să mai prindă un şut inspirat, de la distanţă, şi să-l bată pe Sârbu, la colţul din stânga acestuia, 2-1!

Giuleştenii au terminat partida fără Dan Alexa pe bancă, tehnicianul rapidist fiind trimis în tribună după golul din min. 90. De remarcat şi prezenţa numeroasă a fanilor rapidişti (500, din totalul de aprox. 800 de spectatori), care au venit din nou alături de favoriţi şi i-au purtat spre victorie.

Gloria: Sârbu – M. Chivu, Vlaicu, Dăniţă/cpt., D. Ghiţă – Cl. Dumitrescu (46 N. Popescu), M. Dedu (67 Burlacu), G. Marcu (81 Al. Marin), Danciu – Răduca, Pălimaru. Antrenor Viorel Ion

Rapid: Drăghia/cpt. – Kusnir, Robuste, Grassi (43 Avrămia), Josl (33 V. Nicolae) – Luque, Moke, Trandu – Tudoran, Cioablă, Jeslinek (68 Iul. Popa). Antrenor Dan Alexa