Thriller în Giulești: un autogol, două eliminări, două penaltyuri ratate, final dramatic!

349 afişări
27 Oct 2015 - 2:31:13 PM

Trandu penalty

Rapid București – Rapid CFR Suceava 1-1

După eșecul de la Pojorâta, Rapid a pierdut și primele puncte pe teren propriu, în acest sezon, la capătul unui meci dramatic, 1-1 (0-1), disputat în compania „suratei” din Suceava, Rapid CFR!

Aflate la egalitate de puncte, 18, înaintea partidei din Giulești, cele două formații (ajunse acum, prin jocul rezultatelor, pe primele două poziții) au oferit un meci nu neapărat sclipitor prin calitate, cât spectaculos, prin desfășurarea lui. Surprinzător, oaspeții au dominat clar prima repriză, pe care au încheiat-o în avantaj, după ce Kusnir a deviat în proprie poartă centrarea șutată a veteranului Semeghin (min. 13). Mai mult, același Semeghin a executat o lovitură liberă, de pe cealaltă parte a terenului, și balonul a lovit transversala, aproape de vinclu (25)!

Parcă fără reacție în primele 45 de minute (și cu antrenorul trimis în tribună în prelungirile reprizei I), giuleștenii și-au mai revenit după pauză, începând să ajungă și la poarta juniorului Niga, lucru parcă „interzis” în prima parte. Eforturile au dat cumva roade și Martin a fructificat, cu o lovitură de cap, centrarea lui Tudoran (min. 72).

Finalul s-a tensionat brusc, căpătând tente dramatice. Josl (min. 83) și-a lăsat echipa în inferioritate, după ce Trandu (77) ratase un penalty obținut tot de el! Când puțini se mai așteptau la așa ceva, elevii lui Dan Alexa au mai beneficiat de o lovitură de pedeapsă, în al treilea minut de prelungiri, după un henț comis în careul sucevenilor. A executat, de această dată, spaniolul Luque, care a trimis mingea la vreun metru peste poartă, speriindu-se, parcă, de juniorul din fața sa, Niga, care parase precedenta lovitură, a lui Trandu!

Rapid: Romero – Kušnir, Robuste, Grassi, Josl – Raiciu (46 Cioablă), Moke/cpt., Trandu – Tudoran, Embalo (69 Luque), Iul. Popa (27 Martin). Antrenor Dan Alexa

CFR Suceava: Niga – D. Bălan, Ferariu, S. Ciobanu, Semeghin/cpt. – Aeroaiei (68 Dănilă), Sumanariu (55 Sfrijan) – Golofca, M. Negru (71 Onciu), Vrabie – M. Enciu. Antrenor Bogdan Tudoreanu