VICTORIE IMPORTANTĂ PENTRU RAPID

616 afişări
12 Sep 2015 - 2:52:12 PM

Rapid a reușit să obțină trei puncte foarte importante, învingând o contracandidată la promovare, Ceahlăul Piatra Neamț, cu scorul de 1-0.

watermarked-_DSC1426

Unicul gol al partidei a fost înscris în minutul 8, când, după un corner executat de Tudoran, Grassi s-a înălțat deasupra tuturor și a marcat cu capul.

Rapid a dominat jocul, creându-și numeroase faze de gol, însă imprecizia jucătorilor giuleșteni putea fi speculată în minutul 79, când oaspeții au ratat o ocazie mare de a egala.

Dan Alexa l-a folosit în premieră pentru acest sezon pe Virgil Drăghia, cel care a purtat și banderola de căpitan, astfel că, în cele trei meciuri de campionat, au fost folosiți toți cei trei portari din lot, Drăghia, Manea și Romero.

Echipa folosită de Alexa în meciul cu Ceahlăul:

Drăghia – Kusnir, Robuste, Grassi, Josl (V. Nicolae ’81) – Moke, Trandu (Jeslinek ’69) – Tudoran, I. Popa, Cioablă – N’Koyi (Luque ’52). Au rămas pe banca de rezerve Romero, Mitu, Ganea și Avrămia.

Ceahlăul, antrenat de Costel Ilie, a jucat în formula:

Calancea – V. Călin, Gorea (Stana ’58), L. Cazan, Margină – Tăbăcariu, Iovu (Drăghiceanu ’81) – Ștefănescu, Gheorghiu, Chitoșcă (Popadiuc ’69) – D. Nedelcu.

De la Rapid au fost avertizați cu cartonaș galben: Moke, Robuste, Popa, Trandu, Grassi și Drăghia.

Giuleștenii urcă pe locul doi în clasamentul seriei 1, profitând de pasul greșit al contracandidatelor, Clinceni și Brăila.

Rezultatele etapei a treia din seria I: Clinceni-Balotești 0-1, Călărași-Berceni 1-0, Brăila-Oțelul 0-1, Pojorâta –Bacău 1-2, Rapid Suceava-Buzău 1-0, Farul a stat.

Dunărea Călărași este lider, cu 7 puncte, urmată de Rapid București, Rapid Suceava și Dacia Unirea Brăila, toate cu 6 puncte.

Următorul meci al Rapidului va fi pe 19 septembrie, la Buzău, cu Gloria, în etapa a patra a seriei I.