Victorie în ultimul joc din deplasare al sezonului, 2-0 la Piatra Neamț

336 afişări
26 Noi 2015 - 3:43:11 PM

Viorel Lungu,Iulian Popa

Rapid s-a specializat, pare-se, în succesele de pe terenuri străine (a fost al patrulea consecutiv) între care se intercalează, din păcate, remize în fieful propriu! Victoria de la Piatra Neamț, 2-0 (0-0) cu Ceahlăul, a venit după egalul „alb” cu Farul, din Giulești, și a păstrat echipa lui Dan Alexa pe primul loc al seriei I, cu trei puncte avans față de Călărași, Clinceni și Brăila.

Triumful de sub Pietricica nu s-a conturat chiar așa lesne, în ciuda faptului că, având un nou antrenor pe bancă, Lică Chertic, și cu șapte jucători cu vârste sub 19 ani, „lanterna roșie” a seriei, Ceahlăul, nu părea să poată emite pretenții. Cu două bare lovite în primul sfert de oră, Iulian Popa și,respectiv, Moke, giuleștenii s-au văzut puși și ei în dificultate de gazde, aflate foarte aproape de gol în două, trei rânduri.

Desprinderea s-a produs abia după pauză, în primele cinci minute ale reprizei secunde, când două „assisturi” ale lui Martin au contribuit la reușitele lui Iulian Popa (46, șut inspirat, de la peste 25 m de poartă) și Jeslinek (50). Nemțenii au rămas în inferioritate numerică din min. 63, după eliminarea lui V. Cristea, și meciul a curs spre o victorie facilă a rapidiștilor. Aceștia mai au un singur joc de disputat în această perioadă, contra Gloriei Buzău, pe 30 noiembrie, în Giulești.

Ceahlăul: Al. Barna – Mateeș, Călin, Cazan/cpt. (Mitrofan 58’), Stahie (Șoimaru 46’) – Căruță (Ștefăniță 68’), Cristea – Lupei, Drăghiceanu, Mateiciuc – Nedelcu. Antrenor Lică Chertic

Rapid: Romero – Kušnir (Jeslínek 46’), Robuste, Moke, V. Nicolae/cpt. – Raiciu, Trandu – Tudoran (G. Ganea 75’), Luque, Iul. Popa – Embalo (Martin 46’). Antrenor Dan Alexa