RAPID – METALUL BUZĂU 6-2

iulie 31, 2019

Rapid a susținut ultimul joc de verificare înainte de startul ligii secunde, învingând formația Metalul Buzău, echipă de Liga 3, cu 6-2 (3-1).

Partida s-a disputat pe terenul 3 din Regie, iar Daniel Pancu a folosit jucătorii ce au evoluat mai puțin în ultima vreme, dar și câțiva juniori.

George Tudoran a deschis scorul, în minutul 7, după care Gabriel Dodoi a spart gheața pentru Rapid, punctând din lovitură de pedeapsă.

Oaspeții au redus din diferență prin Ionuț Radu, tot din penalty, însă Dodoi a reușit „dubla”, stabilund rezultatul primei reprize, 3-1.

La Rapid a jucat și un jucător brazilian, Netinho, ce a intrat la pauză, și a marcat după numai cinci minute de la reluare.

Radu a înscris din nou pentru Buzău, iar Achiriloaie, titularizat pentru prima dată, a apărat un penalty.

Finalul i-a aparținut Rapidului, Labeau și Băjan, ambii după lovturi de pedeapsă, au înscris ultimele două goluri ale partidei.

Rapid va începe noul sezon din Liga 2 sâmbătă, în Regie, de la ora 18:00, împotriva Farului Constanța.

RAPID: Achiriloaie (74′ Tătaru) – Băjan, Iacob, Babaua, Demici (46′ Finica) – Pănoiu (61′ Ant. Dumitrescu), Djuric, Goge (46′ Gogan) – Tudoran (61′ Ad. Nițu), Dodoi (46′ Netinho), Labeau.