0-0, CU CHINDIA: PRIMA REMIZĂ CU ADI MUTU PE BANCĂ

aprilie 30, 2022

După șapte victorii consecutive, Rapid a obținut un singur punct din deplasarea de la Ploiești, acolo unde a întâlnit Chindia Târgoviște, pe stadionul Ilie Oană, în etapa a șaptea a Play-Out-ului primei ligi.

Adrian Mutu nu s-a putut baza pe mai mulți jucători, Claudiu Belu, Răzvan Onea, Antonio Sefer sau Cătălin Hlistei, ceea ce l-a făcut să înceapă jocul cu un sistem 3-4-3.

Prima repriză nu a fost una foarte reușită, ocaziile lipsind la ambele porți, iar scorul a rămas nemodificat.

La pauză, Jakub Vojtus, cu ceva probleme medicale, i-a lăsat locul golgheterului Adrian Bălan, cel care a punctat de 7 ori în acest sezon.

Rapid a crescut intensitatea jocului și ocaziile au apărut la poarta lui Căbuz, însă șuturile periculoase ale tinerilor Rareș Ilie și Ștefan Pănoiu nu au reușit să îl învingă pe goalkeeperul târgoviștenilor, astfel că meciul s-a terminat nedecis, 0-0.

Giuleștenii rămân lideri în Play-Out, cu 39 de puncte, trei peste Sepsi și cu patru mai multe decât FC Botoșani, care urmează să joace luni, în deplasare, la Mioveni.

În ultimele două runde, Rapid va primi vizita lui FCU Craiova (9 mai, ora 20:30) și se va deplasa la Mioveni.

H. Moldovan – Dandea, Săpunaru (cpt.), D. Grigore – Kait, R. Moise (60′ Pănoiu), Al. Albu, Morais – Al. Ioniță II (60′ Stahl), Vojtus (46′ Ad. Bălan), R. Ilie. Antrenor: Adrian Mutu.

Rezerve neutilizate: V. Drăghia – Goge, Demici, Crepulja, Bnou Marzouk, Carnat

CHINDIA

Căbuz – T. Căpușă, Pițian, P. Iacob, C. Dinu (46′ R. Sila, 71′ Popadiuc) – Butean, M. Dulca, Passaglia, A. Șerban – Chamed – D. Florea (84′ Chunchukov). Antrenor: Emil Săndoi.

Rezerve neutilizate: D. Moldovan – Atanase, Celea, M. Kocic, Rrumbullaku, M. Șerban

Declarația lui Adrian Mutu, antrenorul Rapidului, la finalul meciului cu Chindia

Rezumatul partidei Chindia Târgoviște – FC Rapid 0-0