14 JUCATORI SUB 20 DE ANI A FOLOSIT RAPID ÎN ANTALYA

februarie 15, 2019

Viitorul Rapidului se pregătește cu mare atenție, însă și cu mult curaj, antrenorul Daniel Pancu fiind adeptul promovării tinerilor jucători, o dovadă concludentă constituind-o folosirea a 14 jucători sub 20 de ani în meciurile amicale din cantonamentul turcesc.

Rapid a disputat patru meciuri, plus 27 de minute contra lui Szeged, astfel că vă prezentăm numărul jocurilor, al golurilor și al minutelor disputate (maxim 387) de tinerii Rapidului:

Andrei VOICAN (19 ani, portar)

• Chiar dacă nu a reușit să debuteze la Rapid într-un meci oficial, Voican a fost de câteva ori pe banca de rezerve, având calități foarte bune, fiind pariul reputatului Marian Ioniță, însă concurența cu Drăghia și Ciuculescu l-a făcut nu joace încă într-un meci oficial.
  • 2 meciuri
  • 0 goluri primite
  • 48 de minute

Matei BABAUA (17 ani, fundaș central/dreapta)

• La numai 17 ani, Babaua a impresionat prin calitățile sale, forță, plasament, tehnică, fiind căpitan la Rapid U17. Matei a fost folosit în toate meciurile de către Daniel Pancu, jucând în centrul apărării, dar și ca fundaș dreapta, și a fost coautor la golul marcat de Toma, în partida cu Antalyaspor.
  • 5 meciuri
  • 0 goluri
  • 218 minute

Alex CATRICI (17 ani, fundaș central)

• Fundașul central ce a evoluat și pentru naționala U17 a României a jucat foarte bine în meciurile amicale din Antalya, fiind o soluție de mare viitor pentru apărarea giuleșteană.
  • 4 meciuri
  • 0 goluri
  • 201 minute

Adrian NEACȘU (19 ani, fundaș central)

• Cu un joc foarte bun de cap, Neacșu a terminat turul campionatului din postura de titular, alături de experimentatul Alex Iacob, însă a ratat o perioadă din startul pregătirii din cauza unei accidentări.
  • 2 meciuri
  • 0 goluri
  • 99 minute

Cătălin OANEA (20 de ani, fundaș stânga)

• Venit de la liderul ligii secunde, Sportul Snagov, unde a fost un om de bază în turul campionatului, Oanea, cel care a împlinit 20 de ani în luna ianuarie, va lupta pentru postul de titular pe partea stângă a apărării cu Alin Demici, într-unul dintre cele mai interesante dueluri din echipă.
  • 2 meciuri
  • 0 goluri
  • 180 minute

Alin DEMICI (18 ani, fundaș stânga)

• Devenit titular în banda stângă a Rapidului, după accidentarea lui Alin Lădaru, Demici a făcut un tur de campionat foarte bun, fiind unul dintre cei mai apreciați jucători, dar din retur va avea o concurență frumoasă cu Oanea.
  • 3 meciuri
  • 0 goluri
  • 207 minute

Amir JORZA (19 ani, mijlocaș central)

• Om de bază la UTA, încă de la 16 ani, în Liga 2, Jorza s-a impus foarte repede și în prima echipă a Rapidului, pentru care a jucat 19 meciuri, în turul sezonului, pentru care a reușit și două goluri. În Antalya, Jorza a fost un jucător important în angrenajul echipei, reușind un gol în amicalul cu Kairat Almaty.
  • 4 meciuri
  • 1 gol
  • 252 minute

Marian DRĂGHICEANU (19 ani, mijlocaș ofensiv central)

• Venit în această iarnă de la Dunărea Călărași, Drăghiceanu a impresionat în cele trei meciuri amicale din Turcia, fiind autorul unui hat-trick în partida cu Kairat, chiar dacă a fost răcit în primele zile de cantonament.
  • 3 meciuri
  • 3 goluri
  • 151 minute

Fabio TRIP (18 ani, mijlocaș central)

• Monitorizat de peste un an de Rapid, dar adus abia în această iarnă de la LPS Banatul, Trip a evoluat în trei partide, la mijlocul terenului, promițând să đevină un jucător extrem de interesant.
  • 3 meciuri
  • 0 goluri
  • 117 minute

Alin TURBATU (20 de ani, mijlocaș dreapta)

• Turbatu și-a serbat cea de-a 20-a aniversare chiar în cantonamentul din Turcia, iar în cele trei meciuri jucate a reușit două pase de gol, una cu Zvezda și una cu Vatanspor.
  • 3 meciuri
  • 0 goluri

Ștefan GHIȚĂ (17 ani, atacant)

• Adus de la Rapid U17, Ghiță a avut ghinionul unei accidentări ce l-a ținut departe de teren în prima parte a cantonamentului, acesta fiind trimis în teren doar pe finalul partidei cu Vatanspor, dar promite mult și va rămâne în vizorul lui Daniel Pancu.
  • 1 meci
  • 0 goluri
  • 9 minute

Tiberiu COMAN (17 ani, atacant)

• Un băiat cuminte, serios, ce evoluează la Rapid U17, a profitat din plin de cele 27 de minute disputate în meciul cu Vatanspor, în care a marcat și primul său gol în tricoul echipei mari.
  • 1 meci
  • 1 gol
  • 27 minute

Adrian NIȚU (17 ani, atacant)

• Crescut la Rapid, Adi Nițu, deși are 17 ani, este un veteran al clubului, acesta având goluri pentru echipa mare, dar și unul dintre băieții ce au câștigat Campionatul Județean în sezonul trecut, sub comanda lui Mihai Iosif. Aduce aminte de Sergiu Radu, fiind extrem de bătăios, dar și inteligent în joc.
  • 3 meciuri
  • 0 goluri
  • 81 minute

Gabriel TOMA (18 ani, atacant)

• O supriză extrem de plăcută a fost evoluția lui Toma, un tânăr ce și-a serbat majoratul în urmă cu doar patru zile, acesta reușind să înscrie în toate cele trei meciuri disputate, cu Zvezda, Vatanspor, dar și singurul gol al partidei cu Antalyaspor.
  • 3 meciuri
  • 3 goluri
  • 137 minute

Pe lângă acești 14 tineri, în primele trei meciuri amicale din țară, Daniel Pancu a folosit alți trei tineri români sub 20 de ani de la Centrul de Performanță Rapid, Antonio Niță, Ștefan Deaconescu și Vlad Mocioacă.