5 DIN 5 | RAPID – HERMANNSTADT 2:0

februarie 16, 2024

Rapid a continuat și vineri seria victoriilor, reușind să treacă și de Hermannstadt, cu 2-0 (0-0), în etapa #26 din SuperLiga României.

Pe un stadion arhiplin, rapidiștii i-au primit ca oaspeți pe Marius Măldărășanu, Vali Negru, Dănuț Perjă și Dani Coman, fotbaliști ce au făcut istorie în Giulești.

Cristiano Bergodi nu s-a putut baza pe trei jucători, mijlocașii Mattias Kait și Xian Emmers fiind în perioada de recuperare, în timp ce Răzvan Onea a suferit o accidentare în meciul cu CFR Cluj.

Jayson Papeau a ratat prima mare ocazie a jocului, șutul său fiind apărat de portarul Căbuz, în timp ce Butean a trimis peste poarta lui Aioani, cel care a devenit tată chiar în ziua meciului.

Același Papeau a fost lovit în careu de către Butean, însă arbitrul Vidican a lăsat jocul să continue, iar Borza a trimis puțin peste poartă.

Ultima ocazie a reprizei i-a aparținut lui Burmaz, cel care a șutat din afara careului, însă Căbuz a respins în față.

În minutul 54, Djokovic i-a pasat aceluiași Burmaz, iar sârbul a centrat în mijlocul careului, de unde Ermal Krasniqi a reluat mingea în poarta sibienilor, deschizând scorul.

Krasniqi și-a trecut în cont și un assist, în minutul 66, atunci când i-a oferit șansa conaționalului său Albion Rrahmani să înscrie golul doi, golgheterul giuleștean punctând pentru a noua oară în acest sezon.

După ce Rrahmani l-a pus la încercare din nou pe Căbuz, însă goalkeeperul sibian a respins în față, oaspeții au avut ultimele șanse de a înscrie golul de onoare, prin Opruț și Balaure.

După cel de-al cincilea succes consecutiv, Rapid a acumulat 48 de puncte, apropiindu-se la numai șase puncte de liderul FCSB, cel care va juca luni la Cluj-Napoca, cu Universitatea.

Pentru giuleșteni urmează deplasarea de la Iași, de sâmbăta viitoare, când vor întâlni Politehnica.