RAPID ÎNVINGE LA MIERCUREA CIUC ȘI URCĂ ÎN FRUNTE

aprilie 7, 2021

Rapid a început Play-Off-ul ligii secunde cu o victorie extrem de importantă, 1-0 (1-0), la Miercurea Ciuc, cu FK Csikzereda, succes ce îi duce pe giuleșteni pe primul loc.

Cu două înfrângeri în singurele întâlniri directe cu ciucanii, dar și cu un nou președinte în tribună, Daniel Niculae, Rapid a reușit singurul gol al partidei în minutul 16, atunci când centrarea lui Bogdan Barbu a fost reluată în plasă de către Adrian Bălan, „nouarul” rapidist punctând pentru a patra oară în ultimele trei meciuri.

În ciuda unei dominări sterile a ciucanilor, ocaziile cele mai mari le-a avut tot Rapid, prin Cătălin Hlistei și Ștefan Pănoiu, ambii scăpați singuri cu portarul Gyenge.

De partea cealaltă, Horațiu Moldovan a avut și el câteva intervenții excelente, parând din poziție de unu la unu cu argentinianul Bauza în repriza secundă.

Din păcate, fundașul stânga moldovean Enrichi Finica s-a accidentat în primele minute ale partidei, fiind înlocuit cu Jorza, în timp ce Rareș Ilie a evoluat o singură repriză, acesta având și el probleme de sănătate, ce l-au făcut să nu se antreneze la capacitate maximă în ultima săptămână.

Pentru Rapid urmează un meci la Buftea, duminică seara, contra Dunării Călărași, atunci când băieții lui Mihai Iosif vor încerca să obțină o victorie ce le-ar consolida poziția în clasament.

H. Moldovan – Goge, Dandea (cpt.), Nastos, Finica (Jorza 7′) – B. Barbu (R. Lazăr 78′), R. Costin – Sefer, R. Ilie (Pănoiu 46′), Hlistei (O. Ursu 78′) – Ad. Bălan (Al. Ioniță 68′). Antrenor: Mihai Iosif.

Rezerve neutilizate: Drăghia – Cr. Ignat, Florică, D. Benzar