AMICAL | FC BRAȘOV – RAPID 0-1

noiembrie 20, 2022

Rapid s-a impus în partida amicală, 1-0, în fața formației din liga secundă FC Brașov.

Pe stadionul „Tineretului”, sub privirile a circa 1000 de spectatori, cele două echipe au profitat de pauza datorată meciurilor echipelor naționale.

Singurul gol al partidei de la Brașov a fost reușit de mijlocașul Andrei Ciobanu, în minutul 16, cu un șut din marginea careului, după un un-doi cu Dugandzic.

Marocanul Younes Bnou Marzouk a jucat pentru prima dată în acest sezon, acesta fiind titular în atacul Rapidului, lângă Vojtus și Dugandzic.

Alex Ioniță a ieșit de pe teren accidentat, chiar înainte de pauză, oferindu-i șansa lui Andrei Dima (16 ani) de a debuta în tricoul alb-vișiniu.

Cu șase minute înainte de final, un alt tânăr jucător a intrat pentru prima dată, fundașul Robert Bădescu (17 ani) înlocuindu-l Paul Iacob.

La gazde, Dan Alexa și Ștefan Grigorie au aruncat în luptă doi foști jucători ai Rapidului, pe Sebastian Micu, cel care a apărat poarta brașovenilor în prima repriză, și pe Rareș Lazăr, cel care a intrat în minutul 61.

Primul joc oficial după această pauză se va disputa pe 4 decembrie, când Rapid se va deplasa la Pitești, pentru meciul cu FC Argeș, din etapa #19 a Superligii.

V. Drăghia (63′ B. Ungureanu) – Belu (66′ Onea), Săpunaru (46′ D. Grigore), P. Iacob, F. Ștefan (46′ J. Morais) – Pănoiu, Vojtus, A. Ciobanu – Al. Ioniță (45′ A. Dima, 56′ Al. Crivac), Dugandzic (84′ R. Bădescu), Marzouk (79′ Al. Despa). Antrenor: Adrian Mutu