AMICAL | RAPID – CS MIOVENI 4-1

martie 23, 2024

Rapid a profitat de pauza meciurilor echipelor naționale și a jucat un meci amical împotriva lui CS Mioveni, ocupanta locului 5 în liga secundă.

Într-o partidă disputată la Baza Constructorul Mobexpert, Rapid a învins cu 4-1, după ce la pauză scorul era egal.

Golurile Rapidului au fost marcate de Borisav Burmaz (9), Claudiu Petrila (51p, 54) și Alexandru Albu (69), pentru echipa lui Constantin Schumacher punctând Guțea (27).

De la Rapid au lipsit jucătorii plecați la echipele naționale, Marian Aioani, Robert Bădescu, Andrei Borza, Bogdan Ungureanu și Albion Rrahmani, în timp ce Paul Iacob, Cristian Săpunaru, Chris Braun, Ermal Krasniqi și Răzvan Oaidă au fost menajați.

Xian Emmers a jucat pentru prima dată, după mai bine de cinci luni de la accidentarea suferită în 2023.

Pentru CS Mioveni nu au jucat jucătorii împrumutați de Rapid, Cristian Ignat și Alexandru Stan, cei doi fiind convocați la loturile naționale U21, respectiv U19.

V. Drăghia (cpt.) (78′ Briciu) – Onea, D. Grigore, I. Cristea, El Sawy (78′ Nenciu) – Djokovic (64′ Albu), Emmers (46′ Hromada) – Bamgboye (78′ G. Gheorghe), Cîrjan (64′ Hasani), Petrila (64′ Papeau) – Burmaz. Antrenor: Cristiano Bergodi.

În următorul meci, Rapid va merge la Craiova, pentru duelul cu Universitatea, sâmbăta viitoare, în etapa a doua a Play-Off-ului SuperLigii României.