AMICAL | RAPID – SABAH BAKU 1-2

ianuarie 9, 2024

Rapid a pierdut cea de-a doua partidă de verificare din cantonament, 1-2 (0-1), contra vicecampioanei Azerbaidjanului, Sabah Baku.

• Damjan Djokovic a debutat pentru Rapid, fiind titular

Azerii au deschis scorul la ultima fază a primei reprize, prin nigerianul Jesse Sekidika, după o fază creată de Ishak Belfodil, algerianul ce a jucat la Parma, Inter, Lyon sau Bremen.

Băieții lui Cristiano Bergodi au egalat în minutul 61, atunci când arbitrul a acordat penalty la un henț făcut de unul dintre jucatorii azeri.

Borisav Burmaz, atacantul sârb venit de la FK Vozdovac, a transformat cu siguranță, bifând primul gol în alb-vișiniu.

Sabah a obținut victoria după un gol superb reușit de golgheterul azerilor, Anatoli Nuriev, cel care a prins un șut perfect, în vinclul porții lui Horațiu Moldovan.

Pe 12 ianuarie, de la ora 16:00, Rapid va disputa ultimul meci amical al iernii, contra belgienilor de la Westerlo.

O zi mai târziu, delegația rapidistă se va întoarce în țară, urmând a se pregăti pentru primul meci oficial din 2024, cu FCU 1948 Craiova, de pe 19 ianuarie.

V. Drăghia (46′ H. Moldovan) – Braun (46′ Borza), P. Iacob (46′ Săpunaru), I. Cristea (46′ D. Grigore), Onea (61′ Bădescu) – D. Djokovic (46′ Albu, 77′ Pănoiu), Käit – Bamgboye (46 Hasani), Al. Ioniță (30′ Cîrjan, 61′ El Sawy), Papeau (46′ Krasniqi) – Rrahmani (30′ Burmaz, 61′ Soni).  Antrenor: Cristiano Bergodi.