AMICAL | RAPID – SAKARYASPOR 3-3

ianuarie 6, 2024

Rapid a terminat la egalitate primul meci din 2024, 3-3 (0-1), cu Sakaryaspor, ocupanta locului secund din liga a doua turcă.

Turcii veneau după 9 victorii și trei remize în ultimele 12 meciuri, astfel că aveau un moral excelent, cu câteva zile înainte de primul meci oficial al anului. Rapid era abia în cea de-a treia zi de pregătire, după reunirea de pe 3 ianuarie.

• Partida s-a disputat pe terenul de antrenament al Rapidului, aflat în Complexul Sueno, din Belek, Antalya.

Scorul a fost deschis de turci, în minutul 25, atunci când golgheterul turcilor, venezueleanul Yonathan del Valle, a înscris cu un șut puternic din interiorul careului.

Cristiano Bergodi a folosit echipe diferite în cele două reprize, oferindu-le șansa de a juca tuturor jucătorilor apți din lot, cu excepția lui Alexandru Stan, care a rămas pe bancă.

• Petrila și Emmers sunt încă în perioada de refacere

Rapidiștii au egalat la două minute de la start, după un gol asemănător cu cel al turcilor. Jayson Papeau a șutat din partea stângă, iar mingea a intrat în poartă, după o deviere ușoară a unui jucător turc.

În minutul 51, șutul din afara careului a lui Sinan Kurt l-a învins pe Virgil Drăghia și a readus-o în avantaj pe Sakaryaspor.

Faza creată de Funsho și El Sawy l-a adus în poziție de finalizare pe Albion Rrahmani, însă kosovarul a fost faultat în careu și „centralul” a arătat punctul cu var.

Revenit după trei luni de la accidentarea din meciul cu Andorra, Rrahmani a transformat lovitura de pedeapsă și a restabilit egalitatea (’73).

• La meci au asistat Daniel Pancu, Florin Constantinovici și Leontin Toader, toți foști mari jucători ai Rapidului, acum antrenori la loturile naționale

Giuleștenii au preluat pentru prima dată conducerea în minutul 79, atunci când Jayson Papeau a centrat în careu, după un corner, Iulian Cristea a deviat mingea, iar Caglayan Menderes a înscris în propria poartă.

Același Menderes și-a luat revanșa și a marcat cu cinci minute înainte de final, cu o lovitură de cap perfectă, în urma unui corner, stabilind rezultatul final, 3-3.

Peste trei zile, Rapid va întâlni FC Sabah Baku, în cel de-al doilea meci de verificare al anului, marți, 9 ianuarie, de la ora 16. Meciul va fi transmis LIVE pe canalul oficial de YouTube – FC Rapid 1923.

H. Moldovan (46′ V. Drăghia) – Braun (61′ R. Bădescu), Săpunaru (cpt.) (46′ I. Cristea), D. Grigore (46′ P. Iacob), A. Borza (46′ Onea) – Al. Albu (46′ Kait), Oaidă (46′ Pănoiu) – Hasani (46′ Bamgboye), C. Cîrjan (33′ Al. Ioniță II, 61′ El Sawy), E. Krasniqi (46′ Papeau) – Burmaz (33′ K. Soni, 61′ A. Rrahmani). Antrenor: Cristiano Bergodi.