BLOG | RAPIDIȘTI, LA NAȚIONALE

octombrie 16, 2023

ROMÂNIA U21 – FINLANDA U21 1-0

17.10.2023

Ștefan Pănoiu a rămas pe banca de rezerve în meciul cu Finlanda U21, din Preliminariile Campionatului European, câștigat de naționala condusă de Daniel Pancu, cu 1-0. Singurul gol a venit în minutul 90+8, atunci când Rareș Ilie, intrat pe teren în minutul 73, a centrat din corner, pentru Matei Ilie. Cristian Ignat, jucătorul împrumutat la CS Mioveni, a evoluat foarte bine în defensiva „tricoloră”, pe toată durata partidei.

ESTONIA – THAILANDA 1-1

17.10.2023

Mattias Kait a fost integralist în partida amicală Estonia – Thailanda, mijlocașul nostru bifând cel de-al 53-lea meci pentru naționala baltică, pentru care a marcat 8 goluri.

CEHIA U19 – ROMÂNIA U19 1-1
17.10.2023

Alexandru Stan (18 ani) a fost titular în meciul decisiv dintre România U19 și Cehia U19, evoluând până în minutul 55, când a fost înlocuit cu Enes Sali. Robert Bădescu (18 ani) a rămas pe banca de rezerve. În urma remizei dintre cele două echipe, România s-a calificat în ultima fază a calificărilor pentru Campionatul European U19, Turul de Elită. Imediat după întoarcerea delegației române în țară, Alex și Robert se vor alătura lotului nostru.

GRANCEA, LA ROMÂNIA U16

17.10.2023

Atacantul Rapidului a fost convocat în premieră la națională, urmând a participa la acțiunea selecționatei U16 a României din Spania, unde va disputa două jocuri de verificare contra țării gazdă, Spania U16, pe 24 și 26 octombrie. Cristian Grancea este golgheterul Rapidului U16, cu 10 goluri marcate în 9 meciuri, bifând și două partide pentru Rapid U17, pentru care a înscris o dată.

ROMÂNIA U18 – TURCIA U18 1-2

16.10.2023

Gabriel Gheorghe (17 ani) a fost titular pentru naționala U18 a României, în ultima partidă din Turneul celor 4 Națiuni. Mijlocașul nostru a fost înlocuit în minutul  65 al întâlnirii pierdute, cu 2-1. Gabi a evoluat în toate cele trei partide din această competiție amicală, după ce a jucat 40 de minute contra Portugaliei (0-5) și 35 de minute împotriva Spaniei (1-2), în ambele intrat din postura de rezervă.

ROMÂNIA – ANDORRA 4-0

15.10.2023

Horațiu Moldovan a bifat cea de-a șaptea selecție în tricoul naționalei României, în partida contra Andorrei, disputat pe Arena Națională. Portarul nostru a apărat pe toată durata partidei câștigate de „tricolori”, cu 4-0. În schimb, Andrei Borza (17 ani) a făcut pentru prima dată parte din lotul naționalei, rămânând pe banca de rezerve.

ROMÂNIA U19 – SAN MARINO U17 7-0

14.10.2023

Alexandru Stan a fost titular în cea de-a doua întâlnire din grupa de calificare la Campionatul European U19. Atacantul nostru a jucat 63 de minute în meciul câștigat de România U19 contra lui San Marino, în timp ce Robert Bădescu a fost doar rezervă. România are nevoie de cel puțin un punct în ultimul meci, cel cu Cehia, pentru a-și asigura calificarea în faza finală a preliminariilor.

ESTONIA – AZERBAIDJAN 0-2

14.10.2023

Mattias Kait, mijlocașul Rapidului, a evoluat pe toată durata partidei Azerbaidjan – Estonia, din preliminariile Campioantului European. În minutul 68, Mattias a primit un cartonaș galben, urmând ca acesta să fie suspendat în partida cu Austria. Kait a jucat 52 de meciuri pentru naționala Estoniei, reușind să înscrie 8 goluri.

ROMÂNIA F U17 – AUSTRIA F U17 0-8

14.10.2023

Georgiana Nicolae a jucat pentru România U17 din minutul 77 al primei partide din calificările pentru Euro 2024.

ROMÂNIA U21 – ARMENIA U21 2-0

13.10.2023

Naționala condusă de Daniel Pancu a reușit să învingă Armenia U21, într-un joc disputat pe Giulești – Superbet Arena, cu 2-0. Ștefan Pănoiu a fost introdus în minutul 57 al partidei, în timp ce Cristian Ignat, jucător împrumutat de Rapid la CS Mioveni, a bifat toate minutele în defensiva „tricoloră”. De asemenea, Rareș Ilie, fostul atacant giuleștean, acum la Lausanne, a fost titular și a fost înlocuit în minutul 57.

BELARUS – ROMÂNIA 0-0

12.10.2023

Horațiu Moldovan a fost unul dintre cei mai buni jucători ai României, în remiza obținută la Budapesta, 0-0, contra Belarusului. Goalkeeperul rapidist a avut câteva intervenții excelente, ce au păstrat poarta naționalei intactă. Andrei Borza a fost lăsat în afara lotului de către selecționerul Edward Iordănescu.

ANDORRA – KOSOVO 0-3

12.10.2023

Golgheterul giuleștean Albion Rrahmani a jucat primul său meci ca titular în naționala Kosovo, după ce intrase pe parcursul partidei anterioare, contra României. Din păcate, Albion a ieșit în minutul 66, pe targă, după un fault al unui jucător al gazdelor.

FINLANDA U19 – ROMÂNIA U19 0-0

11.10.2023

Atacantul giuleștean Alexandru Stan a fost titular în primul meci al grupei de calificare la Campionatul European U19. România U19 a încheiat la egalitate, 0-0, contra Finlandei, în partida în care Stan a bifat 71 de minute pe teren. Fundașul Rapidului Robert Bădescu a rămas pe banca de rezerve.