CFR CLUJ – RAPID 1-0, LA DEBUTUL ÎN SUPERLIGĂ

iulie 17, 2022

Rapid a debutat în noul sezon al Superligii cu o înfrângere, 0-1 (0-1), pe terenul campioanei CFR Cluj.

Fără trei oameni de bază, Rareș Ilie, cel care a semnat chiar înainte de meci cu OGC Nice, căpitanul Cristi Săpunaru, suspendat pentru două meciuri, în urma cartonașului roșu primit în partida cu FCU Craiova, din sezonul trecut, și Mattias Kait, accidentat, Rapid a suferit în prima repriza trei accidentări!

Jakub Vojtus a părăsit terenul după numai 10 minute, fiind înlocuit de Romario Moise, acesta accidentându-se și el în minutul 37, iar Claudiu Belu a fost și el schimbat în minutul 31, de către Florin Ștefan.

Această repriză nefericită a fost completată de golul marcat de fundașul brazilian Yuri, cel care a punctat în minutul 18, în urma unui corner, precedat de o intervenție excelentă a lui Horațiu Moldovan.

În partea secundă, băieții lui Adrian Mutu au căutat egalarea, reușind o repriză mai bună decât prima, însă nu au reușit să înscrie în poarta lui Bălgrădean, în ciuda unei mari șanse chiar la ultima fază a meciului.

Alex Ioniță, intrat pe teren deși nu a evoluat în niciun meci amical, a centrat, mingea l-a lovit în mână pe Hoban, iar arbitrul Colțescu a acordat penalty, după consultarea cu VAR-ul.

Execuția lui Alex Albu a fost ghicită de Bălgrădean, iar clujenii au obținut cele trei puncte puse în joc.

Pentru Rapid urmează meciul cu FCSB, duminică, 24 iulie, de la ora 21:30, pe stadionul Giulești.

• Valentin Costache, Andrei Ciobanu, Paul Iacob și Florin Ștefan au debutat în tricoul Rapidului.

H. Moldovan – Belu (31′ F. Ștefan), D. Grigore (cpt.), P. Iacob, Morais – Crepulja, Al. Albu – V. Costache, Pănoiu, A. Ciobanu – Vojtus (12′ Moise, 38′ Al. Ioniță II). Antrenor: Adrian Mutu

Rezerve neutilizate: Drăghia – Ignat, Dussaut, D. Iordache, Al. Despa, Sefer.