CUPA ROMÂNIEI | CSA STEAUA – RAPID 0-0

noiembrie 2, 2023

Rapid a încheiat la egalitate cea de-a doua partidă din grupele Cupei României, 0-0, în Ghencea, cu CSA Steaua.

După un 3-1 cu FC Botoșani, rapidiștii aveau șansa de a avea punctaj maxim după două partide, însă nu au reușit să-i învingă pe „militari”.

Într-o atmosferă frumoasă, de meci mare, Rapid a folosit o parte din jucătorii care au evoluat mai puțin în ultima vreme. Cristiano Bergodi a început jocul cu Virgil Drăghia, căpitanul echipei, dar și cu Dragoș Grigore, pentru prima dată în teren în actualul sezon.

Prima parte a jocului a fost săracă în ocazii, fiecare dintre cele două formații având câte un șut de la distanță, peste poarta adversă, prin Sierra, respectiv Papeau.

În debutul reprizei secunde, Chipirliu a trecut pe lângă mingea centrată prin fața porții.

La zece minute de la reluare, Jayson Papeau a fost faultat în careu, însă arbitrul Buși a lăsat jocul să continue.

Răzvan Onea l-a încercat pe Alin Pop, cu un șut de la mare distanță, din lovitură liberă, însă goalkeeperul stelist a respins în corner.

Cu un sfert de oră înainte de finalul partidei, Mattias Kait a respins cu capul din fața porții, în unei lovituri de colț.

Cristiano Bergodi l-a introdus în, minutul 81, pe Omar El Sawy, jucătorul adus de la Csikszereda, debutant în tricoul alb-vișiniu.

În ultimul minut de joc, Borja Valle, marcator în partida cu Universitatea Craiova, a fost aproape de un gol asemănător, însă portarul Pop a avut o intervenție foarte bună.

Ultima șansă de a marca i-a aparținut lui Alex Ioniță, cel care a șutat din marginea careului, însă același Pop a reținut, iar partida s-a încheiat fără goluri.

Peste numai patru zile, Rapid are parte de un nou meci important, pe Arena Națională, contra lui FCSB, în etapa #15 din SuperLiga României, duminică seara, de la 20:30.

V. Drăghia (cpt.) – Onea, D. Grigore, I. Cristea, Borza – Kait, Al. Albu (72′ Oaidă) – Pănoiu (62′ Bamgboye), Cîrjan (62′ B. Valle), Papeau (81′ El Sawy) – Al. Stan (72′ Al. Ioniță II). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Rezerve neutilizate: H. Moldovan – Săpunaru, Braun, P. Iacob.