DINAMO – RAPID 1-0, ÎN PRIMUL „AMICAL” AL VERII

iunie 4, 2020

Rapid a disputat astăzi, la baza Săftica, primul joc amical de după pauza provocată de pandemie, pierzând la limită, cu 1-0, în fața echipei de prima ligă Dinamo București.

Jocul a fost echilibrat, cele două formații împărțindu-și șansele de gol, singura reușită a partidei aparținându-i sârbului Slavko Perovic, în minutul 59, în urma unei lovituri de colț.

Cele mai mari ocazii ale Rapidului i-au aparținut lui Marian Drăghiceanu, în prima repriză, din lovituri libere, prima scoasă greu de Cătălin Straton, iar cea de-a doua lovind bara din stânga fostului portar giuleștean.

Dan Alexa a folosit două echipe diferite, în cele două reprize, singurele absențe fiind cele ale lui Lucian Goge și Valentin Alexandru, ușor accidentați, și a lui Brighton Labeau.

M. Popa (46′ Tătaru) – Voicu (46′ Băjan), Mallo (46′ Manole), Iacob (46′ Bonnin), Copaci (46′ Finica) – Djuric (46′ Jorza), R. Lazăr (46′ Piriz) – Drăghiceanu (46′ Sefer), Alami (46′ Cârstocea), Crețu (46′ Dulca) – Hlistei (60′ N. Georgescu).

DINAMO

Straton – Kostrna, M. Popescu, R. Grigore, Sin – Bani, I. Filip, I. Șerban, Sorescu – Montini (23′ Neicuțescu), D. Popa. În repriza a doua au jucat: Piscitelli, Mihaiu, Perovic, Răuță, V. Lazăr, Fabbrini, Kilyen, Puljic, Mrzljak, Borcea și Skovajsa.