octombrie 16, 2022

Rapid a avut un week-end plin la juniori, echipele noastre având jocuri în deplasare.

LIGA DE TINERET, Etapa 9

POLI IAȘI – RAPID 3-2

Rapidiștii au condus cu 2-0, însă ieșenii au reușit o revenire de senzație, întorcând scorul. Golurile noastre au fost înscrise de Dragoș Pălii (6) și Andrei Ioniță (14).

RAPID U18: C. Sandu – Ș. Vlădică, R. Bădescu, R. Eremia, R. Budeanu – M. Ion (60’ D. Iordache), A. Crivac (82’ M. Țulea) – D. Pălii, R. Stanciu (cpt., A. Ioniță (60’ F. Samson) – A. Stan

LIGA ELITELOR U17, Etapa 9

POLI IAȘI – RAPID 0-1

Băieții lui Octavian Chihaia au reușit o victorie extrem de importantă și muncită, venită abia în prelungirile partidei, atunci când Matei Mereanu a punctat decisiv. Rapid a fost nevoită să joace în inferioritate numerică pentru mai bine de 90 de minute, portarul David Dumitru fiind eliminat în minutul 3.

RAPID U17: D. Dumitru – Mereanu, D. Șucu (cpt.), C. Dragomir, Nenciu – Cepoi (73′ Galvez), Ciocan – R. Gal, A. Dima (59′ F. Stătescu), N. Andone (5′ V. Petre) – Cuculescu (73′ A. Ebersbach)

LIGA ELITELOR U16, Etapa 9

RAPID – SPORT TEAM 8-0

Echipa antrenată de Florică Drăghici și-a asigurat matematic locul în Play-Off, după victoria categorică obținută sâmbătă, 8-0, cu Sport Team, prin golurile marcate de L. Drăghia (3, 46, 61), D. Păun (51, 55, 76), M. Albu (70), N. Pena (79)

RAPID U16: D. Văduva – A. Căprău, E. Moisac (66’ T. Cazacu), R. Maria, O. Lupu – F. Grigore (66’ N. Pena), R. Lupașcu (cpt.) – C. Bolohan (55’ P. Mutu), D. Păun, A. Gagiu (55’ M. Albu) – L. Drăghia (66’ H. Simionescu)

Doar două etape ne mai despart de finalul sezonului regular, iar pentru formațiile noastre urmează meciuri pe teren propriu, la Baza Constructorul Mobexpert.

• Miercuri: Rapid U17 – Voluntari U17 (ora 14:00)
  • Sâmbătă: Progresul Spartac U16 – Rapid U16 (ora 12:00)
  • Duminică: Rapid U18 – Voluntari U18 (ora 12:00)