DUNĂREA CĂLĂRAȘI ȘI RAPID AU REMIZAT, 2-2

februarie 5, 2021

Rapid își continuă seria de invincibilitate în jocurile amicale din această iarnă, terminând la egalitate, 2-2 (1-1), partida disputată în deplasare, la Călărași, cu ocupanta locului 4 în Liga 2, Dunărea.

Gazdele au o „colonie” mare de foști rapidiști, jucătorii Alin Cârstocea, Radu Crișan, George Tudoran, Valentin Alexandru, Sandro Djuric, Saifeddine Alami, antrenorul Cristian Pustai și directorul tehnic Ionel Ganea, toți purtând însemnele Rapidului de-a lungul carierei, astfel că ambiția călărășenilor a fost destul de mare.

Giuleștenii au mers la Călărași fără mai mulți jucători accidentați, Zunic, Drăghiceanu, Florică, Catrici, Benzar și R. Costin, dar și fără australianul Devenish, menajat.

Prima repriză a fost una foarte bună a Rapidului, băieții lui Nicolae Grigore ratând o serie bună de ocazii, prin Ursu, Hlistei, Bălan și Alex Ioniță, ultimul reușind să și deschidă scorul, în minutul 28, atunci când cornerul executat de pe partea stângă de Octavian Ursu a fost trimis cu capul în plasă de atacantul nostru.

După numai cinci minute, Baudoin Kanda a egalat în urma unui contraatac ce i-a prins pe fundașii noștri pe picior greșit, iar Drăghia nu a putut evita golul la șutul plasat excelent de mijlocașul călărașean.

În minutul 38, golgheterul acestor meciuri amicale, Octavian Ursu, a fost înlocuit de Grig cu Sefer, după ce a acuzat ușoare dureri.

Rapid a revenit în avantaj în minutul 67, atunci când o pasă superbă a liberianului Emmanuel Ernest l-a găsit singur în interiorul careului pe Toni Sefer, iar acesta, după o preluare frumoasă, l-a învins pe austriacul Krell.

După golul secund, giuleștenii au resimțit oboseala unui cantonament lung, ce s-a terminat chiar în ziua meciului, și au făcut pasul înapoi, permițându-le gazdelor să reușească din nou egalarea, prin Alexandru Ciucur. Acesta nu s-a bucurat la gol, fiind un cunoscut susținător al Rapidului.

Astfel, cele două formații au încheiat nedecisă partida amicală de pe stadionul Ion Comșa, și se pregătesc de duelul oficial, din etapa a XX-a, de pe 20 martie, în penultimul meci al sezonului regular, meci în care Rapid va fi gazdă.

Rapidiștii vor mai disputa cel puțin două jocuri de verificare până la meciul cu Ripensia, adversarii urmând a fi anunțați pe pagina oficială de Facebook, FC Rapid 1923.