FARUL – RAPID 2-1

martie 12, 2023

Rapid a încheiat sezonul regular cu o înfrângere pe terenul liderului, Farul Constanța, 1-2 (1-1), la Ovidiu.

Antonio Sefer, revenit ca titular, a reușit să deschidă scorul în minutul 14, când a finalizat cu un șut din centrul careului.

Gazdele au revenit repede pe tabelă, Andrei Artean reușind egalarea după numai șapte minute, atunci când lovitura sa de cap l-a prins pe picior greșit pe Moldovan.

Golul victoriei constănțene a venit în minutul 50, când șutul lui Adrian Mazilu a fost scăpat în plasă de Horațiu Moldovan.

De la Rapid au lipsit Alexandru Albu, răcit, și Alexandru Ioniță II, suspendat.

În urma acestei partide, Farul și-a asigurat primul loc la finalul sezonului regular, în timp ce Rapid a terminat pe locul 5, cu 52 de puncte.

În primele două etape din Play-Off, Rapid se va deplasa la Cluj-Napoca, unde va întâlni CFR (18/19 martie), urmând a primi vizita Farului Constanța (1/2 aprilie). Programul se va definitiva în urma meciurilor de duminică.