FC ARGEȘ – RAPID 1-1, ÎN SUPERLIGĂ

decembrie 4, 2022

Rapid a remizat la Pitești, 1-1, în primul meci după o pauză de trei săptămâni, contra lui FC Argeș.

Adrian Mutu nu s-a putut baza pe mai mulți jucători, fiind nevoit să aibă în lot cinci jucători de la formația de tineret, Robert Bădescu, Alex Despa, David Iordache, Cristian Ignat și Alex Crivac.

Junior Morais și-a ispășit la Pitești ultima etapă de suspendare, în timp ce Alex Albu, Alex Ioniță, Valentin Costache, Damien Dussaut, Jayson Papeau, Alexandru Mățan, Florin Ștefan și Kevin Luckassen sunt accidentați.

Rapidiștii au început în forță, iar după numai două minute au reușit deschiderea scorului.

Estonianul Mattias Kait a centrat de pe partea dreaptă, Ștefan Pănoiu i-a luat fața portarului Greab și a înscris cu capul.
A fost cel de-al doilea gol marcat de mijlocașul nostru contra piteștenilor, acesta înscriind și în meciul din sezonul trecut, când Rapid învingea cu 1-0.

Dragoș Grigore a văzut cartonașul galben, acesta urmând a lipsi în deplasarea de la Cluj-Napoca, în meciul din Cupa României, contra Universității.

Rapid a trecut pe lângă majorarea scorului prin Mattias Kait, Jakub Vojtus și Răzvan Onea, însă la cabine a intrat cu un avantaj minim.

După pauză, FC Argeș a intrat mult mai montată, iar în minutul 60 a reușit egalarea prin Ionuț Șerban.

Horațiu Moldovan a avut câteva intervenții foarte bune, iar Kait a fost aproape de golul victoriei.

În final, cele două formații și-au împărțit punctele, Rapid menținându-se pe locul 3.
Peste numai trei zile, giuleștenii vor juca un meci decisive pentru calificarea în sferturile Cupei României, pe Cluj Arena, cu U Cluj.

H. Moldovan – Belu, Săpunaru (cpt.), D. Grigore, Onea – Kait, Crepulja, Emmers – Pănoiu (81′ Sefer) – Vojtus (81′ P. Iacob), Dugandzic. Antrenor: Adrian Mutu.