FC VOLUNTARI – RAPID 2-1

august 8, 2023

Rapid a pierdut primul meci din actualul sezon al SuperLigii, 1-2 (1-2), pe teren lui FC Voluntari, în etapa #4 a campionatului.

După trei partide în care a început cu același unsprezece, Cristiano Bergodi a introdus în teren cinci jucători noi: Paul Iacob, Junior Morais, Ștefan Pănoiu, Mattias Kait și Valentin Costache.

Startul de meci a fost unul neașteptat, gazdele reușind să deschidă scorul după numai 10 secunde, atunci când șutul de la distanță a lui Doru Andrei l-a surprins pe Horațiu Moldovan.

Giuleștenii au reacționat imediat, iar după o șansă bună a lui Marko Dugandzic, tot croatul a egalat în minutul 12. Costache i-a pasat lui Dugandzic, iar golgheterul Rapidului a punctat după ce l-a driblat pe Aliji.

• 4 goluri a marcat Dugandzic, în primele 4 etape ale sezonului, fiind cel mai bun marcator din campionat

În minutul 37, centrarea lui Boboc l-a păcălit pe Moldovan, iar mingea l-a lovit pe Braun, venit în viteză, și a intrat în propria poartă.

În partea secundă, ilfovenii au ratat două șanse bune de a-și majora diferența, însă Moldovan și bara au menținut rezultatul.

Cu zece minute înainte de final, Funsho, intrat în partea secundă a trimis cu capul în fața porții, din poziție bună. În primul minut de prelungire, același Bamgboye l-a găsit bine pe Claudiu Petrila, însă debutantul în tricoul Rapidului nu a reușit să-l învingă pe Vâlceanu.

Victoria ilfovenilor i-a urcat pe poziția secundă, cu 9 puncte, în timp ce Rapid a coborât pe locul 8, cu numai 5 puncte.

În runda următoare, Rapid va primi vizita Petrolului Ploiești, duminică seara, de la 21:30, pe Giulești, în Primus Derby.

H. Moldovan – Onea, Săpunaru (cpt.), P. Iacob, Morais (46′ Onea) – Kait (62′ Al. Ioniță), Oaidă – Pănoiu (46′ Cîrjan), Papeau (46′ Bamgboye), Costache (53′ Petrila) – Dugandzic. Antrenor: Cristiano Bergodi.

Rezerve neutilizate: Drăghia – I. Cristea, Emmers, Al. Albu.

FC VOLUNTARI

Vâlceanu – Ricardinho, Matricardi, Armaș (cpt.), Aliji (73′ C. Paz), Boboc (73′ Sigurjonsson) – Merloi (22′ M. Lopes), Crepulja (79′ M. Răduț), V. Rață, D. Andrei – A. Nemec (73′ D. Florea). Antrenor: Ilie Poenaru.

Rezerve neutilizate: J. Fernandez – I. Andres, A. Munteanu, R. Popescu.

• Atacuri periculoase: 36-85
  • Cartonașe galbene: 3-1 (Matricardi ’89, Vâlceanu ’90+3, Răduț ’90+4 / Săpunaru ’90+3)