GAZ METAN ÎNVINGE RAPIDUL PE ARENA NAȚIONALĂ

septembrie 18, 2021

Rapid a pierdut jocul din etapa a noua a primei ligi, 1-2 (1-1), contra celor de la Gaz Metan Mediaș.

Cu Miță Iosif în tribună, pentru al doilea joc consecutiv, Rapid a început meciul cu medieșenii de la 0-1, oaspeții reușind să înscrie în minutul 7, în urma unui corner și a unei lovituri excelente de cap a brazilianului Yuri.

Giuleștenii n-au acuzat șocul și au egalat imediat, Alex Albu transformând excelent o lovitură liberă, ceea ce a reprezentat cel de-al patrulea său gol în ultimele trei jocuri.

A urmat un joc dominat de Rapid, cu medieșenii apărându-se cu toate mijloacele, cu trageri multe de timp, însă nesancționate de arbitrul Rusandu.

Pe fondul atacurilor rapidiste, oaspeții au dat lovitura prin fostul nostru atacant Vlad Morar, cel care, scăpat singur cu Moldovan, l-a lobat pe portarul nostru, în minutul 76.

Finalul i-a găsit pe băieții noștri în ofensivă, însă atacurile nu au pus decât rareori în pericol real poarta adversă, bara lui Crepulja reprezentând cea mai mare ocazie giuleșteană.

Rapid pierde astfel cel de-al doilea joc consecutiv pe teren propriu, cu 1-2, după meciul cu U. Craiova, și urmează să primească vizita Voluntariului, vinerea viitoare, de la ora 20:00.

Până atunci, Rapid se va deplasa la Mioveni pentru jocul din șaisprezecimile Cupei României, marți, de la 21:30.

H. Moldovan – Belu, Săpunaru (cpt.), D. Grigore, Morais – Crepulja, Albu – Stahl (56 Alami), R. Ilie (56 Sefer), Carnat (77 Hlistei) – Marzouk (56 Ad. Bălan). Antrenor: Mihai Iosif.