GAZ METAN MEDIAȘ – RAPID 1-1

februarie 5, 2022

Rapid a încheiat la egalitate jocul cu Gaz Metan, 1-1 (1-0), în etapa a 24-a a ligii 1.

Giuleștenii au început în forță meciul de la Mediaș, deschizând scorul în minutul 3.

Alami l-a angajat pe compatriotul său Younes Bnou Marzouk, atacantul a șutat la poartă, Buzbuchi a respins în față, iar Lucian Goge a înscris golul cu numărul 50 în tricoul Rapidului.

Marzouk a fost foarte aproape de a majora diferența, însă șutul său din centrul careului a trecut pe lângă poartă.

Același Marzouk a scăpat pe contraatac, i-a pasat în fața porții lui Alami, însă Yuri i-a suflat mingea mijlocașului nostru în momentul șutului.

În partea secundă, medieșenii au reușit egalarea, în minutul 55, când Mihai Lixandru a înscris din interiorul careului.

Gazdele au avut șansa victoriei în prelungirile partidei, însă fostul atacant al Rapidului Vlad Morar a ratat o ocazie uriașă, iar partida s-a terminat nedecis, 1-1.

În urma acestui rezultat, Rapid rămâne pe locul 7, cu 34 de puncte, urmând a se deplasa marți la Voluntari, unde va da piept cu ocupanta locului 3, de la 19:55, pe arena Anghel Iordănescu.

H. Moldovan – Onea, Săpunaru (cpt.), D. Grigore, Goge – Kait, Albu (84′ Pănoiu) – Stahl (46′ Sefer), Alami (59′ Al. Ioniță II), R. Ilie – Bnou Marzouk (83′ Ad. Bălan). Antrenor: Mihai Iosif.

Rezerve neutilizate: Drăghia – Dandea, Acuna, Florică, Moise