ÎNFRÂNGERE LA OVIDIU, 1-3, CU FARUL

aprilie 25, 2024

Rapid a pierdut meciul cu Farul Constanța, din runda a șasea a Play-Off-ului SuperLigii, cu 3-1 (1-1), rămânând cu un singur punct adunat în această fază a competiției.

La cea de-a doua partidă cu Bogdan Lobonț pe bancă, în calitate de antrenor principal, Rapid a început cu Dragoș Grigore printre titulari, pentru prima dată în acest sezon al SuperLigii. Fundașul giuleștean l-a înlocuit pe Cristi Săpunaru, căpitanul probleme medicale.

Prima repriză le-a aparținut gazdelor, care au avut patru ocazii de a deschide scorul, prin Rivaldinho și Louis Munteanu, fiecare cu câte două șanse bune de gol.

În minutul 40, Mihai Popescu a centrat de pe partea dreaptă, iar Munteanu a înscris din fața lui Iulian Cristea.

A urmat o intervenție bună a lui Aioani, revenit pe stadionul pe care a devenit campion în sezonul trecut, la șutul lui Vînă.

În primul minut de prelungire, celălalt jucător venit de la Farul, Andrei Borza, a șutat în forță, mingea l-a lovit în mână pe Nedelcu, iar Sebastian Colțescu a arătat punctul cu var.

Albion Rrahmani a transformat cu un șut sub bară, reușind cel de-al 17-lea gol al sezonului, și a stabilit rezultatul primei părți, 1-1.

Goalkeeperul giuleștean, Marian Aioani, a acuzat dureri la pauză și a fost înlocuit de Virgil Drăghia, și el debutant în actuala stagiune a SuperLigii.

Rapid putea prelua conducerea la ocazia mare a lui Krasniqi, însă portarul gazdelor, Buzbuchi, a avut o intervenție excelentă în fața kosovarului.

După un gol anulat al gazdelor, pe motiv de fault în atac, Dragoș Grigore s-a accidentat și a fost nevoit să părăsească gazonul, lăsându-i locul lui Emmers.

La faza următoare, în minutul 67, Munteanu i-a pasat ideal lui Luca Andronache, iar tânărul atacant al Farului a marcat cu poarta goală.

Două minute mai târziu, belgianul Amine Benchaib l-a „întors” pe Braun și a șutat perfect, dublând avantajul constănțenilor.

În ultimul sfert de oră, Rapid a beneficiat de patru șanse de gol, prin Burmaz, de două ori, Hasani și Emmers, însă tabela a rămas neschimbată, 3-1!

Rapidiștii rămân pe poziția a cincea, cu 29 de puncte, unul peste Sepsi, și la șase puncte în spatele Farului Constanța, cea de-a doua clasată.

În rundele rămase, alb-vișiniii mai au de disputat două meciuri acasă, cu U. Craiova și FCSB, și două în deplasare, cu CFR Cluj și Sepsi.

Partida cu Universitatea Craiova se va juca luni seara, de la ora 20:30, pe Giulești – Superbet Arena.

Aioani (46′ Drăghia) – Braun, Cristea, D. Grigore (66′ Emmers), Borza – Oaidă (75′ Kait), P. Iacob (cpt.) – Krasniqi (60′ Bamgboye), Hasani, Petrila (75′ Burmaz) – Rrahmani. Antrenor: Bogdan Lobonț

Rezerve neutilizate: Onea, Săpunaru, Cîrjan, Bădescu, Cepoi, El Sawy, Papeau.