MECI NEBUN | FCU CRAIOVA – RAPID 3-5

august 26, 2023

Rapid a rupt blestemul meciurilor cu FCU Craiova, reușind să învingă într-un adevărat „thriller”, cu 5-3 (2-1), în runda a șaptea a SuperLigii.

Opt meciuri jucaseră cele două formații în ultimele trei sezoane, Rapid reușind o singură remiză.

Pe acest val de încredere, oltenii au deschis scorul după numai patru minute, atunci când Aurelian Chițu a scăpat singur cu Moldovan și l-a „executat” pe goalkeeperul nostru.

Rapid a reacționat repede, iar în minutul 20, Braun a fost faultat în careu. Marko Dugandzic a punctat cu siguranță de la punctul cu var, reușind cel de-al șaselea gol al sezonului.

Croatul putea face „dubla”, însă în minutul 41 a ratat un penalty obținut în urma unui henț în careu.

Giuleștenii au intrat totuși în avantaj la cabine, după golul marcat de căpitanul Cristi Săpunaru, în urma unui corner executat de Petrila. „Săpun” a trimis perfect cu capul, fiind la primul gol stagional.

Marko Dugandzic, cel care a intrat cu dureri la coapsă, a fost nevoit să părăsească terenul la pauză, oferindu-i șansa debutului lui Albion Rrahmani.

Ca și în prima repriză, oltenii au punctat repede, în minutul trei, egalând prin elvețianul Luc Lacroix, tot în urma unui corner.

În minutul 56, Borja Valle a avut o cursă pe partea dreaptă, a „scos” în centrul careului, iar Claudiu Petrila a marcat cu un șut excelent, aproape de vinclul porții lui Popa.

Rapid și-a dublat avantajul nouă minute mai târziu, prin noul atacant giuleștean.

Rrahmani a finalizat pasa lui Funsho Bamgboye, kosovarul reușind să înscrie la debut.

Gazdele au revenit în joc prin același Chițu, atacantul oltenilor înscriind pentru 3-4, după o respingere a lui Moldovan.

Startul perfect al lui Albion Rrahmani s-a concretizat în primul minut al prelungirilor, când a punctat cu capul, după un corner executat de Papeau.

Rapid a câștigat cu 5-3 și a obținut cea de-a doua victorie consecutivă, urcând pe podium și se pregătește de marele derby cu rivala Dinamo.

H. Moldovan – Braun, Săpunaru (cpt.), P. Iacob, Borza – Oaidă (85′ Al. Albu), Emmers (69′ Kait) – Bamgboye, Valle (84′ Al. Ioniță II), Petrila (84′ Papeau) – Dugandzic (46′ Rrahmani). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Rezerve neutilizate: Drăghia – Onea, Cristea, Cîrjan.

FCU 1948

R. Popa – R. Negru (71′ Compagnucci), Lacroix, Henriques, Mascarenhas – Baeten (80′ V. Pop), van Durmen (69′ Bahassa) – Sidibe, Bauza, A. Chițu – J. Ibrahim (46′ D. Albu, 71′ V. Achim). Antrenor: Dan Vasilică.

Rezerve neutilizate: Gurău – Blidar, Kvakic, Blănuță.

• Atacuri periculoase: 50-59
  • Cartonașe galbene: 2-2 (van Durmen ’35, Ibrahim ’43 / Emmers ’55, Petrila ’74)