SUPERLIGA | SEPSI OSK – RAPID 3-2

mai 11, 2024

Rapid nu a reușit să întrerupă seria rezultatelor negative din Play-Off, pierzând la Sf. Gheorghe, 2-3 (1-3), cu Sepsi OSK.

Fără Cristi Săpunaru, cel care a acuzat dureri la spate și a fost înlocuit în ultimul moment de Grigore, Răzvan Onea a purtat în premieră banderola de căpitan.

Partida de vineri seara a avut o desfășurare identică cu partida Rapidului de săptămâna trecută, contra lui CFR Cluj.

Ca și în meciul din Gruia, Rapid a deschis scorul în minutul 17, prin Claudiu Petrila, din pasa lui Rrahmani, mijlocașul aflându-se la prima reușită de la revenirea de după accidentare.

Gazdele au revenit în joc repede, egalând după numai patru minute, prin Gabriel Debeljuh.

Tot atacantul croat i-a adus pe ceo de la Sepsi în avantaj în minutul 40, în timp ce Isnik Alimi a stabilit rezultatul final al primei reprize, în primul minut din prelungiri, 3-1!

Rrahmani a avut șansa golului din penalty, însă kosovarul a ratat cea de-a doua lovitură de pedeapsă consecutiv, după cea de la Cluj-Napoca. Albion a șutat pe centrul porții, iar Niczuly i-a ghicit intenția.

Giuleștenii au revenit totuși în joc, după golul lui Borisav Burmaz, cel care, servit de Oaidă, a punctat cu un șut puternic, sub bară (’63).

Până la final, niciuna dintre echipe nu a mai înscris, iar Rapid a suferit cea de-a opta înfrângere în nouă meciuri de Play-Off.

În urma acestui rezultat, rapidiștii vor încheia sezonul pe locul 6. În ultima rundă, Rapid va primi vizita FCSB-ului, duminică, 19 mai, în Giulești.

B. Ungureanu – Onea (cpt.), D. Grigore (42′ Săpunaru), P. Iacob, Borza – Krasniqi, Oaidă, Kait (83′ Papeau), Petrila (59′ Bamgboye) – Burmaz, Rrahmani (59′ Hasani). Antrenor: Bogdan Lobonț.

Rezerve neutilizate: Drăghia – Bădescu, Braun, Cristea, Cepoi, Cîrjan, Emmers, El Sawy