O NOUĂ REMIZĂ PENTRU RAPID, 1-1, CU SEPSI

februarie 12, 2022

Rapid a obținut cea de-a patra remiză consecutivă, 1-1 (0-0), în partida cu Sepsi OSK, meci disputat la Mioveni, în etapa a 26-a a ligii intâi.

Meciul cu Sepsi s-a disputat la Mioveni, deoarece FRF a decis ca partida să se joace fără spectatori, în urma incidentelor de la partida cu UTA Arad.

În prima parte, oaspeții au avut ocaziile mai mari, însă fie intervenția lui Horațiu Moldovan, fie imprecizia jucătorilor de la Sepsi au ținut tabela nemodificată.

În minutul 33, Alex Albu l-a faultat pe Achahbar la centrul terenului, iar arbitrul Colțescu l-a eliminat pe mijlocașul nostru, după ce inițial îi acordase doar cartonaș galben.

Mihai Iosif a renunțat la un atacant, Younes Bnou Marzouk, aruncându-l în luptă pe Romario Moise, cel care a intrat la mijlocul terenului.

La cinci minute de la reluare, Marius Ștefănescu a deschis scorul pentru Sepsi, în urma unei centrări de pe partea dreaptă, acesta finalizând din interiorul careului.

În ciuda inferiorității numerice, Rapid a forțat egalarea pe finalul partidei, iar aceasta s-a produs în minutul 92, atunci când portarul Niczuly a boxat greșit centrarea lui Morais, iar Alex Ioniță II a înscris din marginea careului cu un lob peste goalkeeperul oaspeților.

Cu această remiză Rapid rămâne momentan pe locul 7, însă distanța ocupantelor 5 și 6, U. Craiova și Farul, poate crește în urma partidelor din această etapă.