PLAY-OFF | UNIV. CRAIOVA – RAPID 3-1

aprilie 17, 2023

Rapid a pierdut jocul de la Craiova, 1-3 (1-1), contra Universității, în etapa a patra a Play-Off-ului Superligii.

Momentul cheie al partidei a fost reprezentat de eliminarea rapidă a lui Valentin Costache, acesta primind două cartonașe galbene după numai 14 minute.

Oltenii, motivați de omul în plus, au atacat, punându-l la încercare în câteva ocazii pe Horațiu Moldovan, însă goalkeeperul giuleștean a avut o prestație apreciată.

La finalul primei jumătăți de oră, centrarea lui Alexandru Albu l-a lovit în mână pe Crețu, iar arbitrul Radu Petrescu a arătat punctul cu var.

După două penalty-uri ratate, Marko Dugandzic și-a luat din nou responsabilitatea execuției, însă de această dată a înscris, cu un șut puternic, pe centrul porții.

Cu acest gol, croatul a revenit în fruntea clasamentului golgheterilor, cu 17 reușite, la egalitate cu italianul Compagno.

Gazdele au reușit egalarea după numai șapte minute, atunci când șutul imparabil al lui George Cîmpanu l-a învins pe Moldovan.

Oltenii au continuat să preseze, iar golul de 2-1 a venit în minutul 82. Șutul lui Crețu a fost respins de Moldovan până la Jovan Markovic, iar atacantul craiovean a dus gazdele în avantaj.

Scorul final a fost stabilit de Ante Roguljic, în cel de-al treilea minut de prelungire!

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova a rămas pe locul 4, dar s-a distanțat la patru puncte de Rapid.

Rapidiștii vor primi vizita FCSB-ului, duminică seara, de la 20:30, pe un stadion Giulești arhiplin, toate biletele pentru jocul cu formația roș-albastră fiind deja vândute.

H. Moldovan – Onea, Săpunaru (cpt.), D. Grigore, Morais – Al. Albu, Crepulja – Sefer, Pănoiu (60′ Papeau), Costache – Dugandzic. Antrenor: Adrian Mutu.

Rezerve neutilizate: Drăghia – Ignat, P. Iacob, F. Ștefan, Bamgboye, Ongenda, Emmers.