„PRIMVS DERBY” FĂRĂ GOLURI | PETROLUL – RAPID 0-0

decembrie 16, 2023

Unul dintre meciurile cele mai așteptate ale sezonului pentru suporterii celor două echipe, Petrolul – Rapid, s-a încheiat fără goluri, în etapa #20 din SuperLiga României.

Rapid venea după cinci meciuri fără victorie, în timp ce gazdele aveau trei partide fără succes, astfel că ambele formații căutau să obțină toate punctele puse în joc.

Cristiano Bergodi a încercat să-i suprindă pe ploieșteni cu un sistem nou, 3-5-2, însă strategia i-a fost dată peste cap după numai cinci minute și jumătate.

Mezinul lotului giuleștean, Andrei Borza, a avut o intervenție întârziată asupra lui Diomande, iar „centralul” Viorel Cojocaru i-a acordat fundașului de 18 ani direct cartonașul roșu.

În ciuda superiorității numerice, Petrolul nu a reușit să pună presiunea necesară pentru a înscrie în prima parte, poarta lui Horațiu Moldovan, aflat la meciul 100 în SuperLigă, fiind ferită de ocazii foarte mari.

Ba mai mult, cea mai mare șansă de gol a reprizei i-a aparținut lui Chris Braun, în prelungiri, șutul germanului lovind stâlpul din dreapta porții lui Zima.

În partea secundă, Alex Albu a avut o intervenție salvatoare la șutul lui Musi, iar Horațiu Moldovan l-a blocat pe Gicu Grozav.

Egalitatea numerică s-a restabilit în minutul 82, atunci când Paul Papp a văzut cel de-al doilea cartonaș galben, în urma protestelor.

În prelungirile meciului, goalkeeperul giuleștean a avut o nouă intervenție spectaculoasă, la șutul lui Jair, din afara careului, iar Primvs Derby s-a terminat la egalitate, 0-0.

Acest punct o urcă pe Rapid din nou pe podium, cel puțin până la meciul Universității Craiova cu Poli Iași, cele două formații având câte 32 de puncte.

Rapidiștii vor încheia anul cu o nouă deplasare dificilă, la Ovidiu, unde vor întâlni Farul Constanța, miercuri seara, de la 20:30.

RAPID

H. Moldovan – I. Cristea, Săpunaru (cpt.), P. Iacob – Braun, Oaidă, Albu, Cîrjan (55 Bamgboye), Borza – Papeau (90+8 D. Grigore), Valle. Antrenor: Cristiano Bergodi.

Rezerve neutilizate: Drăghia – El Sawy, Al. Ioniță II, Pănoiu, K. Soni, Al. Stan, Tsoumou.

PETROLUL

Zima – P. Papp, Meijers, Huja, Țicu (cpt.) – I. Diomande (57 Jefferson), Jair – Doua (63 M. Roman II), Grozav, Musi (63 M. Rădulescu) – Omrani (74 L. Dumitriu). Antrenor: Florin Pîrvu.

Rezerve neutilizate: Eșanu – Garutti, I. Răducan, D. Radu, T. Seto.

• Atacuri periculoase: 88-39
  • Cartonașe galbene: 5-2 (Doua ’37, Jefferson ’57, Papp ’73, ’82, Meijers ’90+10 / Oaidă ’32,  Bamgboye ’90+4)
  • Cartonașe roșii: 1-1 (Borza ‘6 / Papp ’82)