RAPID A PIERDUT ÎN PRELUNGIRI JOCUL CU FCSB

decembrie 16, 2021

Rapid a pierdut derby-ul cu FCSB, cu două goluri primite în prelungiri, 1-3 (1-1), meci contând pentru etapa a 20-a din Liga 1.

Pe Arena Națională, în fața a 20.000 de suporteri, Rapid a început mai greoi partida, iar gazdele au reușit deschiderea scorului în minutul 13, prin Florin Tănase.

Rapidiștii au reacționat bine șocului primii golului, iar Sefer l-a testat pentru prima dată pe Vlad, cu un șut din interiorul careului.

În cel de-al cincilea minut de prelungire al primei reprize, Radunovic l-a faultat în careu pe Cristi Săpunaru, și tot fundașul nostru a egalat din penalty, stabilind rezultatul la pauză, 1-1.

În minutul 76, Junior Morais a văzut cel de-al doilea cartonaș galben, fiind eliminat.

Partea secundă a fost echilibrată, iar în minutul 93, gazdele au reușit să preia conducerea, prin același Tănase, după o nouă lovitură de pedeapsă, la faultul lui Săpunaru la Stoica.

Giuleștenii au încercat egalarea, însă, pe contraatac, FCSB a mai înscris o dată, prin Ianis Stoica, în minutul 96.

Rapid a coborât pe locul 6, cu 31 de puncte, la trei puncte de podium, și urmează să dea piept cu FC Botoșani, în ultimul meci al anului, sâmbătă, ora 20:30, pe Arena Națională.

H. Moldovan – Belu, Săpunaru (cpt.), Dandea, Morais – Crepulja, Albu – Sefer (90+4 Al. Despa), R. Ilie (67 Pănoiu), Stahl (71 Goge) – Marzouk (65 Ad. Bălan). Antrenor: Mihai Iosif.

Rezerve neutilizate: Drăghia – Florică, C. Ignat, R. Stănici, C. Popescu

FCSB

A. Vlad – V. Crețu, Vincius, I. Cristea, Radunovic – D. Olaru (70 Oaidă), Șut (80 Keșeru), F. Tănase – Cordea (46 Val. Gheorghe), Budescu (46 I. Stoica), Oct. Popescu (65 F. Coman). Antrenor: Anton Petrea.

Rezerve neutilizate: Straton – Haruț, A. Miron, Ov. Popescu.