RAPID A PIERDUT LA SLOBOZIA, IAR GRIGORE A DEMISIONAT

martie 14, 2021

Șansele Rapidului la primele șase locuri au scăzut foarte mult după înfrângerea de la Slobozia, 1-2, cu Unirea, în etapa a 19-a a ligii secunde.

Gazdele au deschis scorul prin Constantin Toma, în minutul 19, acesta transformând un penalty obținut în urma unui fault în careu al tânărului fundaș stânga Luca Florică.

Rapid a egalat la opt minute de la reluare, când centrarea lui Adrian Bălan în fața porții a fost fructificată de către golgheterul Cătălin Hlistei, cel care a ajuns la 9 goluri marcate în acest sezon.

Rezultatul final a fost stabilit de către malianul Sory Diarra, în minutul 73, acesta profitând de o gafă mare a lui Ivica Zunic.

În minutul 85, Rapid a cerut penalty la un posibil fault asupra lui Bălan, iar în urma protestelor căpitanul Ionuț Voicu a fost eliminat de pe teren, urmând a lipsi pentru cel puțin un meci.

Acest rezultat duce Rapidul pe locul 11, la două puncte de ocupanta locului 6, U Cluj, însă până la finalul sezonului regular mai sunt numai două etape, în care giuleștenii vor întâlni Dunărea Călărași (duminică, 21 martie, ora 19:00) și Metaloglobus.

La finalul partidei de la Slobozia, antrenorul Nicolae Grigore și-a anunțat demisia, după numai cinci meciuri pe banca Rapidului. Dacă debutul i-a adus o victorie, 2-0 la Timișoara, cu Poli, în ultimele patru partide Rapid a obținut două remize și două înfrângeri, ceea ce a redus aproape de minim șansele la Play-Off.