RAPID A PIERDUT MECIURILE DE LA INTERNATIONAL CUP

decembrie 10, 2022

Rapid a participat la un turneu extrem de puternic, Superbet International Cup, disputat pe Arena Națională.

La acest turneu au mai participat vicecampioana Germaniei, Borussia Dortmund, și fosta echipă a lui Adrian Mutu, Fiorentina.

După un sistem inovator, cu trei partide de câte 60 de minute, competiția i-a avut câștigători pe italienii antrenați de Vincenzo Italiano.

Rapid și Borussia Dortmund au deschis turneul, nemții reușind să învingă la limită, 2-1 (1-1).

Pentru formația germană a deschis scorul Ole Pohlmann (12), iar americanul Giovanni Reyna a stabilit rezultatul final, cu un șut imparabil (50).

Giuleștenii au egalat prin Alex Ioniță (24), decarul rapidist reușind să înscrie cu capul, printr-un plonjon spectaculos.

H. Moldovan (31 V. Drăghia) – Belu (53 Onea), Săpunaru (cpt.), (31 P. Iacob), Ignat, Morais (53 F. Ștefan) – Kait (57 Al. Crivac), A. Ciobanu, Pănoiu (31 Sefer) – A. Ioniță (43 Crepulja), Vojtus (31 Dugandzic), Al. Stan (31 Emmers). Antrenor: Adrian Mutu.

DORTMUND

Lotka – Bueno, Coulibaly, Collins, T. Meunier – E. Can (cpt.), T. Hazard – G. Reyna, Moukoko, Pasalic – Pohlmann. Antrenor: Edin Terzic.

În cea de-a doua partidă, Fiorentina a dispus de Borussia, cu 2-0, prin golurile marcate de Mandragora (35) și G. Bonaventura (39).

Turneul s-a încheiat tot cu Rapid pe teren, giuleștenii pierzând partida cu italienii, 0-3 (0-1).

Rapid a primit câte un gol în prelungirile fiecarei reprizei, într-un meci în care Adrian Mutu a folosit foarte mulți jucători tineri.

Golurile au fost reușite de Christian Kouame (30) și Marco Benassi (44, 60+1).

H. Moldovan (31 V. Drăghia) – Onea (31 Belu, 56 A. Dima), Săpunaru (cpt.) (31 Ignat), P. Iacob (56 R. Bădescu), F. Ștefan (31 Morais) – Crepulja (31 Kait), A. Ciobanu (49 G. Gheorghe) – Sefer (56 Al. Stan), Pănoiu (47 Onea), Emmers (52 Al. Crivac) – Dugandzic (59 Al. Despa). Antrenor: Adrian Mutu.