RAPID A PIERDUT ULTIMUL MECI PE GIULEȘTI

mai 23, 2023

Rapid a încheiat seria meciurilor de pe teren propriu, din acest sezon, cu o înfrângere în fața Universității Craiova.

Pe o arenă arhiplină, cu toate biletele vândute, Rapid a reușit să deschidă scorul în minutul 33.

Centrarea lui Morais a fost blocată cu mâna de Zajkov, iar arbitrul Cojocaru a acordat pentalty pentru giuleșteni. Specialistul Marko Dugandzic a transformat fără emoții.

Oltenii au egalat după numai 10 minute, atunci când centralul a acordat o nouă lovitură de pedeapsă, foarte ușor, la duelul dintre Săpunaru și Ivan. Același Ivan a executat și a stabilit rezultatul primei reprize, 1-1.

La două minute de la reluare, Mihai Căpățînă a fost eliminat, după ce a văzut cel de-al doilea cartonaș galben, iar oltenii au jucat partea secundă în inferioritate.

În ciuda omului în minus, Universitatea a punctat prin Andrei Ivan, în minutul 52, în urma unui contraatac.

Șapte minute mai târziu, un nou henț în careul oltenilor, făcut de Crețu, i-a adus șansa dublei lui Dugandzic. Croatul a transformat din nou și a ajuns la 22 de goluri marcate în acest sezon, fiind lider în clasamentul golgheterilor.

Rapid s-a aruncat în atac, însă în minutul 65, când în loc să oprească jocul, Bamgboye fiind căzut la pământ, craiovenii au continuat jocul și au marcat prin Alexandru Crețu.

Funsho a ratat egalarea cu un sfert de oră înainte de final, iar partida s-a încheiat cu victoria oaspeților, cu 3-2.

În urma acestui rezultat, Rapid a rămas pe locul 5, fără șanse de a-și schimba locul în ultima etapă, iar oltenii sunt pe 4, cu două puncte mai puțin decât CFR, ultima formație de pe podium.

Băieții lui Adrian Mutu vor încheia sezonul cu o deplasare pe Arena Națională, unde vor da piept cu FCSB, ocupanta locului 2, duminică, de la ora 18:15.

H. Moldovan – Onea, Săpunaru (cpt.), D. Grigore, Morais – Kait (75′ Ongenda), Al. Albu – Sefer (75′ Pănoiu), Al. Ioniță II (54′ Luckassen), Bamgboye (85′ Costache) – Dugandzic. Antrenor: Adrian Mutu.

Rezerve neutilizate: V. Drăghia – P. Iacob, Emmers, Papeau, F. Ștefan.

U. CRAIOVA

L. Popescu – M. Căpățînă, Zajkov, Badelj, Ndong (61′ R. Silva) – Al. Crețu, Screciu – Ișfan (20′ G. Cîmpanu), Baiaram (51′ Mateiu), A. Ivan – Markovic (61′ Koljic). Antrenor: Eugen Neagoe.

Rezerve neutilizate: D. Lazar – Benga, V. Găman, Șt. Vlădoiu, Roguljic.

• Cartonașe roșii: 0 – 1 (Căpățînă ’47)
  • Cartonașe galbene: 2 – 4 (Dugandzic ’35, Morais ’90+5 / Baiaram ’16, Căpățînă ’27, ’47, L. Popescu ’89)
  • Atacuri periculoase: 84 – 53