RAPID A REMIZAT LA CLUJ-NAPOCA, CU „U”

ianuarie 28, 2023

Rapid a obținut un singur punct în deplasarea de la Cluj-Napoca, terminând la egalitate, 0-0, meciul cu Universitatea, din etapa a 23-a Superligii.

Zăpada ce a căzut înainte de meci a făcut ca gazonul, deja unul cu mari probleme, să devină aproape impracticabil, astfel că jucătorilor le-a fost foarte dificil să se exprime la adevărata lor valoare.

Giuleștenii au început mai bine, iar golgheterul Marko Dugandzic a avut o șansă uriașă de a deschide scorul, însă portarul bulgar Iliev a avut o intervenție excelentă.

Ștefan Pănoiu a avut și el ocazia golului, însă șutul său din centrul careului a trecut peste poartă.

Pănă la pauză, gazdele au avut și ele două șanse de a marca, însă imprecizia lui Remacle și noroiul din fața porții lui Horațiu Moldovan au menținut scorul „alb”.

Răzvan Onea a șutat din unghi, de pe partea dreaptă, puțin pe lângă poarta lui Iliev, iar în minutul 74, nou-intratul Valentin Costache i-a prilejuit bulgarului o paradă de zile mari.

Cu zece minute înainte de final, gazdele puteau da lovitura prin Vlădoiu, însă Horațiu Moldovan a avut o intervenție incredibilă.

Pănoiu a pus și el în pericol poarta clujenilor, prin două șuturi blocate cu greu, însă partida s-a încheiat fără goluri, 0-0.

Pentru giuleșteni, urmează două meciuri pe teren propriu, în Giulești, cu FC Voluntari (4 februarie) și FCU Craiova 1948 (10 februarie).

H. Moldovan – Onea, Săpunaru (cpt.), P. Iacob, Morais – Pănoiu, Kait (46′ V. Costache), Albu – Emmers, Dugandzic (88′ Luckassen), Al. Ioniță (88′ Sefer). Antrenor: Adrian Mutu.

Rezerve neutilizate: Drăghia – F. Ștefan, C. Ignat, Crepulja, Al. Crivac, A. Ciobanu