RAPID BATE CLINCENI LA DEBUTUL LUI MUTU

martie 6, 2022

Rapid a încheiat sezonul regular cu prima victorie după 10 meciuri, 1-0 (0-0), împotriva Academicii Clinceni.

Cu Adrian Mutu la debutul pe bancă, Rapid a dominat clar partida de la Mioveni, oaspeții nereușind să-și creeze vreo ocazie de gol.

Cu un sistem nou, 4-3-3, meciul a început cu ghinion pentru Rapid, atacantul slovac Jakub Vojtus suferind o accidentare după numai șase minute, acesta lăsându-i locul lui Adi Bălan.

Rapid și-a creat numeroase ocazii, Rareș Ilie, Adi Bălan, Alex Ioniță sau Albert Stahl având cele mari șanse de gol.

În minutul 71, „decarul” Rapidului a reușit un un-doi cu Mattias Kait, iar Rareș Ilie a înscris singurul gol al partidei cu un șut puternic, sub bară.

Astfel, Rapid încheie sezonul regular pe locul 8, urmând a porni în play-out de pe poziția secundă.