RAPID BATE KECSKEMETI, CU 3-1

ianuarie 10, 2023

Rapid a obținut o nouă victorie în cantonamentul din Antalya, reușind să treacă cu 3-1 (0-1) de Kecskemeti TE, ocupanta locului secund în prima ligă maghiară.

Pe terenul bazei hotelului Belis din Belek, rapidiștii au trecut pe lângă deschiderea scorului la prima fază de poartă. Mattias Kait a trimis cu capul în bara porții lui Bence, iar peste câteva minute a fost blocat în ultimul moment.

Oaspeții au răspuns în minutul 28, atunci când Balint Katona a deschis scorul, după ce Iacob scosese inițial de pe linia porții.

La pauză, Adrian Mutu a mutat cu șase schimbări, iar acestea au avut impact imediat.

Revenire alb-vișinie

La patru minute de la reluare, Alex Ioniță a înscris după un șut superb, de pe partea dreaptă, și a egalat.

Două numai două minute, olandezul Kevin Luckassen a luat o acțiune pe cont propriu, de la mijlocul terenului, a trecut de doi adversari, și a adus Rapidul în avantaj.

În minutul 61, croatul Ljuban Crepulja și-a trecut în cont primul gol în alb-vișiniu, reușind un șut perfect, din marginea careului, în vinclul porții lui Bence.

Codruț Sandu, portarul de numai 16 ani al Rapidului, a debutat între buturile noastre, înlocuindu-l pe Virgil Drăghia, în minutul 77.

Giuleștenii au controlat jocul până la final, fără să mai înscrie, bifând cea de-a doua victorie din două meciuri, în Antalya.

Peste numai trei zile, Rapid va întâlni ocupanta locului 4 în prima ligă cehă, Sigma Olomouc, în direct pe canalul de YouTube al Rapidului.

Startul oficial de an este programat pe 20 ianuarie, atunci când Rapid va primi vizita lui Sepsi OSK, pe Giulești, de la ora 20:00.

V. Drăghia (77′ C. Sandu) – Belu (62′ Onea), Săpunaru (cpt.) (62′ Ignat), P. Iacob (46′ D. Grigore), Morais (46′ F. Ștefan) – Kait (73′ Al. Crivac), A. Ciobanu (46′ Crepulja) – Sefer (46′ Al. Ioniță), Emmers (80′ G. Gheorghe), V. Costache (46′ Pănoiu) – Dugandzic (46′ Luckassen). Antrenor: Adrian Mutu.