RAPID BATE SEPSI ȘI AJUNGE LA 7 VICTORII CONSECUTIVE

aprilie 24, 2022

Rapid și-a continuat forma excelentă și a bifat cea de-a șaptea victorie consecutivă, 1-0 (0-0), contra lui Sepsi OSK.

Cu un Giulești aproape plin, în ciuda faptului că jocul se încheia aproape de ora Învierii, Rapid a prestat un joc foarte inteligent, oferindu-le adversarilor inițiativa în prima parte, pentru ca în repriza secundă să forțeze victoria.

Prima repriză i-a aparținut lui Horațiu Moldovan, cel care a parat câteva șuturi ale oaspeților, ținând poarta giuleșteană intactă.

Partea a doua a început cu o „ghiulea” a lui Claudiu Belu, de la mare distanță, respinsă cu greu de Niczuly.

Jakub Vojtus a trecut de două ori pe lângă deschiderea scorului, însă Niczuly, inițial, și imprecizia atacantului rapidist, ulterior, au amânat primul gol al partidei.

Acesta a venit în minutul 80, atunci când Rareș Ilie a luat o acțiune pe cont propriu, a driblat doi jucători adverși și a finalizat cu un șut superb la colțul lung, în stilul lui Adrian Ilie, în meciul contra Columbiei, de la CM 1998.

Rapid s-a impus într-un meci extrem de important și s-a distanțat la cinci puncte față de Sepsi și la șase peste FC Botoșani, moldovenii urmând a juca duminică împotriva lui FCU 1948.

Pentru băieții lui Adrian Mutu urmează deplasarea de la Ploiești, unde vor întâlni Chindia Târgoviște, vineri seara, de la 20:30.

H. Moldovan – Belu (55′ Stahl), Săpunaru (cpt.), D. Grigore, Morais – Albu, Kait – Carnat (78′ Pănoiu), Al. Ioniță II (55′ Dandea), R. Ilie – Vojtus (90+2′ Bnou Marzouk). Antrenor: Adrian Mutu.