RAPID – BOTOȘANI 1-1, ÎN EPILOGUL LUI 2021

decembrie 20, 2021

Rapid a încheiat anul 2021 cu o remiză, 1-1 (1-0), contra lui FC Botoșani, în etapa a 21-a din Liga 1.

Fără opt absențe, din cauza accidentărilor sau suspendărilor, Săpunaru, Morais, Ioniță II, Hlistei, Carnat, Moise, Alami și D. Grigore, Mihai Iosif a fost nevoit să folosească mai mulți juniori împotriva moldovenilor.

În ciuda unui lot foarte tânăr, Rapid a deschis scorul în minutul 34, atunci când Stahl i-a pasat lui Younes Bnou Marzouk, cel care a tras de la 25 metri, sub bara lui Pap.

Oaspeții au ieșit mai montați de la cabine și au reușit egalarea în minutul 52, prin Tîrcoveanu, cel care a înscris cu capul din interiorul careului.

Ambele echipe se puteau impune, însă paradele celor doi portari, Horațiu Moldovan și Eduard Pap, au menținut rezultatul de egalitate până la final.

Rapid este momentan pe locul 6, dar poate fi depășită de Farul, în cazul în care constănțenii vor învinge Dinamo. Primul joc din 2022 este programat pe 22 ianuarie, la Craiova, împotriva Universității, formație aflată pe locul 5, la egalitate de puncte cu giuleștenii.