RAPID CÂȘTIGĂ DERBY-UL CU FCSB, 2-0

iulie 24, 2022

rapid fcsb

Rapid a obținut prima victorie a sezonului, în cea de-a doua etapă, 2-0 (2-0), pe teren propriu, contra rivalei bucureștene FCSB.

Fără patru jucători accidentați, Vojtus, Moise, Belu și Albu, dar cu revenirile lui Săpunaru și Kait, Adrian Mutu & co. au reușit să-i facă fericiți pe rapidiștii ce au umplut până la refuz stadionul Giulești.

După un start echilibrat, Rapid a reușit deschiderea scorului în minutul 19, atunci când centrarea lui Alex Ioniță a fost reluată cu capul de noul atacant Marko Dugandžić, croatul având parte de un debut perfect.

Apoi, a ieșit la rampă căpitanul Rapidului! Revenit după două etape de suspendare, Cristi Săpunaru a avut întâi o intervenție excelentă în fața lui Ianis Stoica, scăpat singur cu Horațiu Moldovan (32).

Cu patru minute înainte de pauză, marcatorul primul gol, Dugandžić, întoarce excelent în centrul careului, de unde „Săpun” trimite puternic, fără speranțe pentru portarul Târnovanu.

Rapidiștii au intrat la cabine cu un avantaj de două goluri, ceea ce l-a făcut pe Anton Petrea să facă patru schimbări la pauză.

Repriza secundă nu a fost la fel de spectaculoasă ca prima, Rapid reușind să mențină scorul, fără ca oaspeții să pună în mare pericol poarta lui Moldovan.

Mai mult, Valentin Costache a fost foarte aproape de golul trei, însă nu a reușit să îl învingă pe Târnovanu, după o cursă pe partea stângă.

Rapid învinge FCSB, cu 2-0, și se pregătește de cel de-al treilea meci de foc al sezonului, în deplasare, cu CSU Craiova, duminica viitoare, de la 21:30.

H. Moldovan – Morais, Săpunaru (cpt.), D. Grigore, F. Ștefan (90+4 P. Iacob) – Kait, Crepulja – Sefer (59 Pănoiu), Al. Ioniță II (59 A. Ciobanu), V. Costache (75 Papeau) – Dugandžić. Antrenor: Adrian Mutu.

Rezerve neutilizate: Drăghia – Onea, Ignat, D. Iordache, A. Despa.

FCSB

Târnovanu – Radunovic, Dawa, Bouhenna (46 Tamm), Ov. Popescu – Oaidă (46 D. Olaru, 75 Musi), Edjouma (46 A. Șut), F. Tănase (cpt.) – Cordea, I. Stoica, F. Coman (46 Oct. Popescu). Antrenor: Anton Petrea.

Rezerve neutilizate: A. Vlad – F. Achim, M. Lixandru, Pantea.

Rezumatul meciului Rapid – FCSB 2-0