RAPID II ÎNVINGE FC VOLUNTARI II, CU 2-1

noiembrie 7, 2020

Rapid II își continuă forma bună, reușind cea de-a doua victorie consecutivă, ambele în fața unor formații ilfovene.

După 2-1 la Chiajna, tinerii băieți ai lui Mihai Iosif au făcut o nouă victima, echipa secundă a prim-divizionarei FC Voluntari, formație ce ocupa poziția a patra, înaintea etapei a IX-a.

Fără șapte jucători, depistați pozitiv la testul de Covid-19, Rapid II a controlat jocul, învingând cu 2-1, însă scorul putea fi mult mai mare în favoarea noastră.

Scorul a fost deschis repede, atunci când Vlad Ghineț a spart gheața în acest sezon și a marcat în minutul 7, la capătul unei faze începute de Alex Gheorghe.

În minutul 21, atacantul Nichi Georgescu a marcat cel de-al treilea gol din actuala stagiune cu un șut perfect, de la 20 metri, în vinclul porții ilfovene.

Au urmat alte ocazii bune la poarta Voluntariului, însă portarul sau imprecizia jucătorilor noștri au menținut scorul, însă numai până în minutul 85, când Adelin Voinescu a marcat golul de onoare al oaspeților.

Ilfovenii au fost aproape de o egalare nemeritată, însă rezultatul a rămas nemodificat, iar giuleștenii mici se îndepărtează de locurile periculoase, urmând a încheia acest an cu o deplasare la Tunari, în prima etapă a returului.

Al. Bădescu – Leasă (cpt.), Ignat, Catrici, Ad. Grigore – Al. Gheorghe, Bradu, R. Ilie (Ad. Nițu ’81) – Ghineț (G. Neacșu ’87), N. Georgescu (G. Toma ’67),  Al. Despa (T. Coman ’81). Antrenor: Mihai Iosif.