RAPID ÎNCEPE ANUL CU O REMIZĂ, 2-2, CU RIPENSIA

februarie 21, 2021

Rapid a remizat în primul meci din 2021, 2-2 (1-0), cu Ripensia Timișoara, într-o partidă contând pentru etapa a XVI-a, disputată la Buftea.

Cu trei debutanți „oficial” în primul unsprezece, Cristian Ignat (18), Luca Florică (18) și Octavian Ursu (26), dar și cu Alex Ioniță, revenit după mai bine de șase ani, Rapid a început ofensiv, iar acesta din urmă a avut prima șansă de gol, cu un șut de la marginea careului, apărat de Dobre.

Ursu și Pănoiu au încercat și ei poarta bănățenilor, însă șuturile lor au trecut peste poarta adversă, în timp ce Ripensia nu a contat ofensiv în prima parte a jocului.

Oaspeții au fost aproape să își înscrie în propria poartă, la centrarea lui Florică, „bărbierită” de Lalic, însă portarul timișorean a reținut cu siguranță.

Când toată lumea aștepta fluierul de final al primei reprize, Cătălin Hlistei i-a așezat mingea lui Amir Jorza, la 16 metri, iar mijlocașul nostru a șutat excelent în stânga lui Dobre, reușind să trimită Rapidul la cabine în avantaj.

La trei minute de la reluare, timișorenii au avut o ocazie imensă, când șutul lui Stoi a lovit transversala, iar Sokovic a șutat peste poarta goală în mingea revenită din bară.

În minutul 64, Ursu a pătruns în careu, Lalic l-a faultat, iar arbitrul a indicat punctul cu var. Specialistul loviturilor de pedeapsă Cătălin Hlistei a reușit să înscrie din nou, trimițându-l pe Dobre în partea opusă, și să majoreze diferența la două goluri.

Deși totul părea să meargă către o victorie fără mari emoții a Rapidului, Alexandru Piftor a prins o „ghiulea” de la 25 metri, surprinzându-l pe Virgil Drăghia, în minutul 75.

Rapid putea închide conturile la faza următoare, când Drăghiceanu a avut o incursiune pe partea stângă, i-a pasat excelent lui Adi Bălan în centrul careului, însă șutul atacantului rapidist a fost moale, fiind reținut de Ștefan Dobre.

În minutul 93, bănățenii au reușit surpriza! Ene a bătut o lovitură liberă de pe partea stângă, iar Andrei Macrițchii s-a înălțat peste apărarea giuleșteană și l-a învins pe Drăghia, egalând in extremis, la o fază ce le-a adus aminte tuturor de finalul jocului cu Turris, când de asemenea Rapid a pierdut victoria în același mod.

În urma acestui rezultat, Rapid rămâne pe locul 3, fiind la patru puncte de liderul U Craiova 1948 și la unul în spatele Politehnicii Timișoara, însă băieții lui Dan Alexa au un joc în plus.

Pentru Grig & co. urmează o deplasare la Buzău, în prologul etapei a 17-a, joi, de la ora 17:00.

Drăghia – I. Voicu (cpt.), C. Ignat, Dandea, L. Florică (85′ R. Ilie) – Pănoiu (64′ Sefer), Jorza – Ursu (64′ R. Lazăr), Al. Ioniță (74′ Drăghiceanu), Hlistei (85′ Finica) – Ad. Bălan. Antrenor: Nicolae Grigore.