RAPID ÎNCEPE DRUMUL ÎN CUPA ROMÂNIEI

Astăzi, de la ora 14:30, Rapid debutează în actuala stagiune a Cupei României, urmând a juca în București, împotriva Progresului Spartac.

Rapid merge pe stadionul din Intrarea Vrabiei fără cinci jucători importanți, Virgil Drăghia, Rareș Lazăr, Rareș Ilie, Ștefan Pănoiu și Cătălin Hlistei, dar și fără antrenorul principal Adrian Iencsi, toți aflați în izolare după ce au primit rezultate pozitive la testul de Covid-19.

Gazdele ocupă locul al treilea în seria a IV-a din Liga 3, reușind să învingă în urmă cu 9 zile echipa secundă a Rapidului, cu 2-0, într-un meci jucat în Regie.

Dacă Rapid este la debutul în Cupa României, gazdele au trecut deja de un tur, învingând cu 1-0, în deplasare, pe SC Popești-Leordeni.

Tot lotul Progresului este format din jucători între 17 și 23 de ani, cel mai cunoscut fiind portarul Andrei Voican, cel care a făcut parte din echipa Rapidului, în urmă cu un an.

Cele două echipe s-au întâlnit în sezonul 2018/2019, în Liga 3, când fiecare a învins câte o dată. Rapid a bătut în Giulești, cu 2-1, în prima etapă a sezonului, prin golurile marcate de Jorza și Matulevicius, iar Progresul s-a impus în retur, cu 3-1, golul giuleștenilor fiind reușit de Goge.

Rapid s-a impus de 13 ori în cea de-a doua competiție a țării, ultima dată în 2007.

Meciurile din Turul 4 al Cupei României, sezonul 2020/2021:

Final

  • ACS Viitorul Șelimbăr (L3) – Universitatea Cluj (L2) 0-3 (masa verde)

Marți, 20 octombrie, ora 14:30

  • CS Șoimii Lipova (L3) – Ripensia Timișoara (L2)
  • CSM Slatina (L2) – Turris Turnu Măgurele (L2)
  • ACSO Filiași (L3) – U Craiova 1948 SA (L2)
  • Progresul Spartac (L3) – FC RAPID BUCUREȘTI (L2)

Miercuri, 21 octombrie, ora 14:30

  • CSC Sânmartin (L3) – ACSF Comuna Recea (L2)
  • Ghiroda și Giarmata Vii (L3) – ASU Poli Timișoara (L2)
  • SR Municipal Brașov (L3) – FK Csikszereda (L2)
  • Șomuz Fălticeni (L3) – Ceahlăul Piatra Neamț (L3)
  • Hușana Huși (L3) – CSM Focșani (L3)
  • Dacia Unirea Brăila (L3) – Gloria Buzău (L2)
  • Axiopolis Cernavodă (L3) – Farul Constanța (L2)
  • Moștiștea Ulmu (L3) – Dunărea Călărași (L2)
  • Metaloglobus București (L2) – Petrolul Ploiești (L2)
  • Concordia Chiajna (L2) – CS Mioveni (L2)
  • Viitorul Dăești (L3) – ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu (L2)