RAPID ÎNCHEIE ANUL CU O VICTORIE LA TIMIȘOARA

decembrie 7, 2020

Rapid a terminat anul 2020 cu o victorie extrem de importantă, 2-0, la Timișoara, împotriva Politehnicii.

Neînvinși de 17 meciuri pe stadionul Știința, bănățenii lui Dan Alexa veneau încrezători după ce eliminaseră U Craiova 1948 din Cupa României, cu câteva zile în urmă.

De partea cealaltă, Rapid avea un nou antrenor principal pe bancă, Nicolae Grigore revenind acasă după câteva luni petrecute ca „secund” la naționala României U21.

Într-un meci al frăției, promovat toată săptămâna împreună, cu acțiuni comune ale celor două cluburi, pe teren lucrurile au stat diferit, ambele formații fiind extrem de motivate pentru a învinge.

Rapid a început jocul excelent, iar după numai șase minute a reușit deschiderea scorului, după o fază încâlcită în careu, mingea a ajuns la Dandea, iar fundașul nostru a înscris cu un șut imparabil pentru tânărul Hindrich.

Gazdele au fost periculoase doar prin câteva centrări ce i-au permis câteva intervenții sigure lui Virgil Drăghia.

În minutul 39, Sefer trimite de pe partea dreaptă o centrare înaltă, Radu Crișan profită de înălțimea, depășește în săritură un fundaș timișorean, și majorează scorul. 2-0, la pauză!

Repriza secundă s-a jucat mai mult la mijlocul terenului, cu gazdele atacând mai mult, însă fără ocazii importante, Rapid închizând foarte bine jocul, iar finalul a adus un succes ce îi duce pe giuleșteni pe locul 3, la egalitate de puncte cu ocupanta locului 2, surpriza Viitorul Pandurii Târgu Jiu, și la patru puncte în spatele liderului U Craiova.

Sezonul se va relua în luna februarie, când Rapid va primi vizita celeilalte echipe din Timișoara, Ripensia.