RAPID ÎNVINGE CAMPIOANA | 3-1, CU FARUL

august 20, 2023

Rapid a reușit să spargă gheața după trei partide fără victorie, învingând campioana României, Farul Constanța, cu 3-1 (2-0).

Pentru prima dată programată pe lumină, de la inaugurarea noului Giulești, de la ora 18:15, Rapid a fost susținut de un stadion arhiplin, jocul desfășurându-se, din nou, cu casa închisă.

Cu Andrei Borza titular, fundașul stânga de 17 ani transferat în această săptămână, giuleștenii au început foarte bine partida. După numai șapte minute și-au creat prima mare ocazie, Borja Valle, Petrila și Emmers nereușind să înscrie după o fază finalizată de belgian cu un șut peste poartă.

Oaspeții au replicat după zece minute, atunci când Grameni și Carnat, fostul jucător al Rapidului, l-au pus la încercare pe Horațiu Moldovan, însă portarul rapidist a avut două parade superbe.

În minutul 34, belgianul Xian Emmers a șutat superb de la marginea careului, în vinclul porții lui Aioanei și a deschis scorul pentru Rapid.

Patru minute mai târziu, Funsho Bamgboye i-a pasat lui Marko Dugandzic în centrul careului, croatul a preluat și a șutat fără speranțe pentru goalkeeperul campioanei. 2-0, iar pauza i-a găsit pe băieții lui Cristiano Bergodi în avantaj. A fost cel de-al cincilea gol marcat de Dugandzic în acest sezon, acesta conducând în clasamentul golgheterilor din SuperLigă.

Începutul reprizei secunde i-a adus Rapidului o nouă ocazie uriașă, Răzvan Oaidă ratând din câțiva metri, după un corner executat de Petrila.

În minutul 79, Adrian Mazilu a prins un șut perfect, din colțul careului, în vinclul porții lui Moldovan și a readus speranțele în tabăra constănțeană.

Giuleștenii au reacționat însă foarte bine, iar cu trei minute înainte de final, Dugandzic a prelungit cu capul o minge pentru Alex Ioniță, „Bulgaru” a făcut o cursă pe partea dreaptă și a finalizat elegant, la colțul lung.

Ioniță, cel mai bun pasator decisiv din sezonul trecut, a marcat primul gol oficial pentru Rapid după un an fără o săptămână, ultimul său gol datând din 20 august 2022, contra lui Sepsi.

A fost prima victorie de pe teren propriu din actuala stagiune, iar Rapid a urcat până pe locul 6, cu opt puncte acumulate după șase runde. În următoarea etapă, Rapid se va deplasa la Craiova, unde va întâlni FCU 1948, vineri seara, de la 21:30.