RAPID ÎNVINGE CAMPIOANA CFR CLUJ

mai 2, 2023

După victoria cu FCSB, Rapid a reușit să treacă și de campioana CFR Cluj, 3-1 (3-1), într-un joc disputat cu casa închisă pe Giulești – Superbet Arena.

Adrian Mutu, aflat la meciul 50 pe banca rapidistă, a început jocul cu același prim unsprezece ca și cel din partida cu FCSB.

Prima șansă de gol i-a aparținut Rapidului, atunci când șutul lui Alex Ioniță a fost respins în corner de către clujeni.

În minutul 7, pătrunderea lui Ioniță în careu a fost stopată prin fault de către Braun, iar centralul Marcel Bîrsan a acordat penalty.

Expertul în lovituri de pedeapsă, Marko Dugandzic, a transformat fără emoții și a deschis scorul pentru giuleșteni.

Cinci minute mai târziu, Sefer i-a pasat lui Mattias Kait, iar estonianul a prins un șut excelent, pe jos, învingându-l pentru a doua oară pe Scuffet.

La finalul primul sfert de oră, clujenii au reușit să reducă din diferență, atunci când centrarea germanului Christopher Braun a intrat direct în plasă.

A urmat o intervenție excepțională a lui Horațiu Moldovan, la șutul din interiorul careului trimis de Krasniqi, mingea lovind și bara, după respingerea goalkeeperului rapidist.

Dugandzic a fost aproape de golul secund, însă șutul său din întoarcere a trecut pe lângă buturile clujene.

În minutul 33, Muhar a trecut pe lângă egalare, acesta trimițând în stâlpul din stânga porții lui Horațiu Moldovan.

La ultima fază a primei reprize, Junior Morais a centrat perfect de pe partea stângă, Marko Dugandzic i-a luat fața lui Bogdan Țîru și a înscris cu talpa, stabilind rezultatul final.

Cu aceste două reușite, croatul l-a egalat pe Andrea Compagno în fruntea clasamentului golgheterilor din Superligă, cu 19 goluri.

În partea secundă, Rapid a închis foarte bine jocul, reușind să conserve avantajul de două goluri. Șansele mari de gol au lipsit la cele două porți.

Victoria giuleștenilor îi menține pe poziția a cincea, cu 34 de puncte, dar îi apropie la un singur punct de ocupanta locului, Universitatea Craiova.

În etapa viitoare, cea de-a șaptea, Rapid se va deplasa la Ovidiu, unde va întâlni liderul clasamentului, Farul Constanța, sâmbătă seara, de la 21:30.

H. Moldovan – Onea, Săpunaru (cpt.), D. Grigore, Morais – Kait, Al. Albu – Sefer (63′ Pănoiu), Al. Ioniță (63′ V. Costache), Bamgboye (72′ Ongenda) – Dugandzic (85′ Luckassen). Antrenor: Adrian Mutu.

Rezerve neutilizate: Drăghia – Iacob, F. Ștefan, Emmers, Crepulja.