RAPID ÎNVINGE CHINDIA, PE GIULEȘTI

februarie 25, 2023

Rapid a revenit cu victorie pe Giulești – Superbet Arena, 2-0 (0-0), cu Chindia Târgoviște, în etapa #27 a SuperLigii României.

Giuleștenii au dominat meciul, creându-și prima șansă de gol după un sfert de oră, atunci când Claudiu Belu, titularizat în locul lui Răzvan Onea, suspendat, a fost foarte aproape să reia în plasă, în urma unui corner.

Între timp, după numai opt minute, Rapid l-a pierdut pe Andrei Ciobanu, acesta suferind o accidendare, iar Adrian Mutu l-a introdus pe Xian Emmers.

La următoarea fază, Ioniță a blocat degajarea lui Căbuz, însă portarul s-a redresat și l-a obligat pe decarul nostru să faulteze.

Alex Albu a trecut și el pe lângă deschiderea scorului, însă nu a reușit să înscrie din centrarea lui Ioniță.

Oaspeții au replicat prin Cooper, cel care a trimis cu capul peste poarta lui Moldovan, dintr-o poziție bună, și printr-un șut de la distanță a lui Neguț, de asemenea peste buturile rapidiste.

În prelungirile primei reprize, Dugandzic a fost tras de tricou în careu de către Adrian Ioniță, însă arbitrul Chivulete nu a acordat penalty.

La faza următoare, Tiberiu Căpușă a avut o intrare dură la Junior Morais și a văzut cel de-al doilea cartonaș galben, fiind eliminat.

Repriza s-a încheiat cu o mare ocazie a lui Cristi Săpunaru, căpitanul Rapidului trimițând peste poartă, dintr-o semifoarfecă.

Repriza Rapidului

Partea secundă a aparținut în totalitate Rapidului, Vali Costache, Alex Ioniță și Toni Sefer ratând trei ocazii bune, în decurs de numai două minute.

Jayson Papeau a revenit pe teren, după o pauză de peste patru luni, francezul fiind intr0dus în minutul 58, în locul lui Alex Ioniță.

Șase minute mai târziu, Vali Costache a centrat în careu, Corinus l-a faultat pe Dugandzic, iar arbitrul a acordat de această dată lovitură de pedeapsă.

Golgheterul Rapidului, Marko Dugandzic, a executat cu siguranță și a marcat cel de-al 16-lea gol al stagiunii.

Două minute mai târziu, centrarea lui Vali Costache, către Dugandzic, a fost reluată în proprie poartă de Deian Boldor, Rapid majorându-și diferența.

În minutul 83, Horațiu Moldovan a avut o paradă incredibilă în fața lui Daniel Popa, respingând peste poartă șutul din șase metri.

Partida s-a încheiat cu victoria Rapidului, 2-0, scor ce-i duce pe băieții lui Adrian Mutu la 49 de puncte, unul peste FCSB, formație care va juca duminică la Pitești, cu FC Argeș.

Săptămâna viitoare, Rapid va juca două meciuri, în deplasare, cu FC Botoșani (miercuri) și acasă, cu Hermannstadt (sâmbătă).

H. Moldovan – Belu, Săpunaru (cpt.), P. Iacob, Morais – Al. Albu, A. Ciobanu (8′ Emmers) – Sefer (58′ Pănoiu), Al. Ioniță (58′ Papeau), V. Costache (85′ Bamgboye) – Dugandzic (85′ Luckassen). Antrenor: Adrian Mutu.

Rezerve neutilizate: Drăghia – Ignat, F. Ștefan, Crepulja.