RAPID ÎNVINGE CLAR ÎN DERBY: 4-0, CU FCSB

martie 10, 2024

Rapid a încheiat sezonul regular cu o victorie categorică împotriva liderului FCSB, 4-0 (1-0), într-o partidă disputată pe Arena Națională, stadionul de casă al roș-albaștrilor.

Cu un stadion arhiplin, cu toate biletele vândute, 48.000 de spectatori au stabilit un record pentru meciurile de acasă ale Rapidului, creând o atmosferă incendiară.

FCSB începea meciul cu 12 puncte avans față de giuleșteni, victoria fiind singura opțiune pentru băieții lui Cristiano Bergodi în speranța la titlu.

Antrenorul italian a efectuat doar două modificări în echipa de start, față de runda precedentă, trimițându-i în primul unsprezece pe Cristian Săpunaru, revenit după o răceală, și pe Jayson Papeau, în locul lui Petrila.

Oaspeții nu s-au putut baza pe Siyabonga Ngezana, fundașul sud-african fiind suspendat pentru meciul de pe Arenă.

Rapid a fost în permanență la cârma partidei, iar primele șanse de gol le-au aparținut lui Krasniqi, cu un șut deviat în corner, și lui Robert Bădescu, fundașul de 18 ani trimițând pe lângă poarta lui Târnovanu.

În minutul 33, centrarea perfectă a lui Jayson Papeau, dintr-o lovitură liberă de pe partea dreaptă, a fost reluată excelent în plasă, cu capul, de către Paul Iacob, aflat la cel de-al patrulea gol contra roș-albaștrilor.

Echipa din Berceni a replicat cu un șut al lui Florinel Coman, de la mare distanță, însă pe lângă buturile lui Marian Aioani. Rapidiștii au intrat cu un avantaj minim la cabine, 1-0!

Dezlănțuiți, după pauză

Giuleștenii și-au dublat diferența la șapte minute de la reluare, atunci când Krasniqi l-a servit excelent pe Albion Rrahmani, în fața porții, iar golgheterul echipei a punctat elegant.

Celălalt kosovar din lotul Rapidului, Florent Hasani, a trecut pe lângă golul trei, însă șutul său a trecut puțin pe lângă poarta oaspeților. Tot el i-a pasat foarte bine lui Krasniqi, iar jucătorul venit de la CFR Cluj l-a luat la țintă pe Târnovanu.

În minutul 74, Rrahmani a trimis o minge lungă către Ermal Krasniqi, acesta a preluat perfect de lângă Dawa, a pătruns în careu și l-a învins pe goalkeeperul FCSB-ului cu un șut plasat la colțul scurt.

Opt minute mai târziu, Funsho, intrat în partea a doua a meciului, l-a servit pe Rrahmani, iar „Lewa” a marcat cel de-al 13-lea gol stagional, cu un șut din afara careului, stabilind rezultatul final, 4-0!

Această victorie a dus Rapidul pe poziția a doua la startul Play-Off-ului, la patru puncte în spatele FCSB-ului, giuleștenii beneficiind de rotunjirea punctelor.

În prima rundă din Play-Off, rapidiștii vor primi vizita „marinarilor” lui Gheorghe Hagi, pe stadionul Giulești, în weekendul viitor.

🎥 EMISIUNE #ZIDEMECI MARATON

Aioani – Braun, Săpunaru (cpt.), P. Iacob, R. Bădescu – Oaidă, Hromada (72′ Djokovic) – Krasniqi (76′ Bamgboye), Hasani (84′ Burmaz), Papeau (76′ Petrila) – Rrahmani. Antrenor: Cristiano Bergodi.

Rezerve neutilizate: Drăghia – I. Cristea, D. Grigore, Borza, Onea, Cîrjan, El Sawy, Al. Albu.

FCSB

Târnovanu – V. Crețu, Ov. Popescu, Dawa, Radunovic – D. Olaru, Șut (72′ Alhassan), Lixandru (63′ L. Phelipe) – Oct. Popescu (63′ A. Pandele), Al. Băluță (63′ Miculescu), F. Coman. Antrenor: Elias Charalambous.

Rezerve neutilizate: A. Vlad – Antwi, Chiricheș, M. Laszlo, M. Manolache, Panțiru, Dav. Popa, M. Toma.