RAPID ÎNVINGE CLINCENI, 1-0, PE „DINAMO”

martie 20, 2022

Rapid a obținut cea de-a treia victorie consecutivă, cu Adrian Mutu pe bancă, reușind să învingă Academica Clinceni, cu 1-0 (0-0), în etapa a doua a Play-Out-ului ligii 1.

Pe o vreme friguroasă, dar însorită, rapidiștii au luat cu asalt stadionul Dinamo, meciul disputându-se de la ora 15:00, o premieră pentru Rapid în acest sezon.

Rapid putea să tranșeze repede această partidă, însă în minutul 4, Adi Bălan a ratat un penalty obținut în urma unui fault asupra lui Rareș Ilie.

A urmat un joc dominat de Rapid, însă fără foarte multe ocazii mari.

În minutul 67, la o centrare foarte bună a lui Antonio Sefer, Romario Moise a „pus” capul și l-a învins pe portarul Ureche, reușind singurul gol al partidei.

Rapid învinge și rămâne pe poziția secundă din Play-Out, la trei puncte în spatele Botoșaniului, chiar următorul adversar al giuleștenilor, în primul meci oficial pe noul Giulești.