RAPID ÎNVINGE DUNĂREA, CU 4-0, ȘI RĂMÂNE ÎN CĂRȚI

martie 22, 2021

Rapid a reușit să întrerupă seria de rezultate negative cu o victorie categorică, 4-0 (2-0), în fața unei contracandidate la accederea în Play-Off, Dunărea Călărași.

Cu Mihai Iosif revenit pe bancă, din postura de principal, dar fără Ionuț Voicu, căpitanul fiind suspendat după cartonașul roșu văzut la Slobozia, Rapid avea o singură variantă pentru a mai spera la primele șase locuri: victoria.

Lucrurile au început cum nu se poate mai bine, când, după doar două minute, la o învălmășeală în careul oaspeților, Dandea lovește mingea cu capul, iar fundașul spaniol Ariel Lopez își introduce mingea în propria poartă.

În minutul 18, Rareș Ilie recuperează o minge în partea dreaptă, centrează excelent în careu la Adi Bălan, atacantul nostru își întoarce un adversar și punctează în stânga lui Began. 2-0, însă gândurile merg la jocul cu Ripensia.

Aceste gânduri au fost risipite în minutul 67, când același Rareș Ilie (17 ani) reușește o nouă pasă superbă pentru Bălan, iar nouarul giuleștean își trece în cont dubla.

Patru minute mai târziu, fostul fundaș al Rapidului Radu Crișan face un henț în careu, iar Cătălin Hlistei transformă lovitura de pedeapsă, reușind cel de-al zecelea gol stagional.

Adi Bălan a fost aproape de hat-trick, însă șutul său a lovit bara laterală, iar finalul meciului a consemnat victoria băieților lui Mihai Iosif cu 4-0, un rezultat ce menține Rapid în lupta pentru Play-Off.

Meciul decisiv se va juca duminică, când Rapid va evolua contra lui Metaloglobus, pe „sinteticul” din Pantelimon.

Pe lângă victoria obligatorie din meciul cu formația fraților Herea, avem nevoie și de jocul rezultatelor, însă, în cazul unui succes cu Metaloglobus, șansele de accedere în Play-Off sunt foarte mari.